Jarmila Pospíšilová - Vražda v lázních Skalka

recenze

Vražda v lázních Skalka (2013) 3 z 5 / Hřibče
Vražda v lázních Skalka

Spisovatelka Jarmila Pospíšilová nás ve svém nejnovějším detektivním románu “Vražda v lázních Skalka” zavádí do poklidného lázeňského prostředí, kde si uklidňující účinky procedur vychutnává i překladatelka Marie Kovandová. Čtenáři mohou Marii znát z detektivních románů Podzimní blues, Kosa a kámen, Kejklíř, Smrt a Blázen a Boty do nebe vydaných v nakladatelství MOBA. Autorka ve své nejnovější knize nezapomněla ani na Mariiny staré dobré známé z předchozích detektivek a tak se opět setkáváme i s kapitánem Klenským, majorem Pavlatou a novinářem Štěpánem Mánkem.

V úvodu knihy nás autorka seznámí s mladou ženou Evou Rytířovou, která žije společně se svou maminkou Zdenou a jejím novým manželem Bořivojem Bálkem v domě po svém zesnulém otci. Eva ke svému mrtvému tatínkovi, Vilému Rytířovi, vzhlížela a v mnohém si ho tak idealizovala, a to přesto, že nebyl příliš úspěšný malíř a grafik a musel vzít zavděk pozicí ředitele lidové školy umění v okresním městě. Pro Evu byl její otec “pan někdo”, ne jako ten “balík” (jak Eva přezdívá Bálkovi), které ho si její matka po otcově smrti vzala.

Eva je již delší čas doma nespokojená, navíc má velké podezření, že ji Bálek tajně špehuje a hrabe se jí ve věcech. Chce z domu co nejrychleji pryč, a proto se ani nebrání poměru s ženatým mužem, jenž je v kraji znám jako poměrně bohatý a úspěšný podnikatel. Když Eva navíc zjistí, že je se svým milencem Tomášem Kaplanem těhotná, tak se jí to náramně hodí “do krámu” a doufá, že tak Tomáše konečně donutí k rozvodu. S tím už však samozřejmě tolik nesouhlasí Tomášova druhá žena Alice, která kdysi Tomáše úplně stejně přebrala jeho první ženě.

Zápletka se kolem Evy čím dál víc zamotává i díky tomu, že začne vydírat bratry Poštulkovi, kteří si podpálili pilu s plným skladem řeziva, aby tak nekalou cestou získali peníze od pojišťovny. Shrnuto podtrženo, každému čtenáři je už nejspíš předem jasné, že Eva dlouho po světě běhat nebude. Autorka tento fakt před čtenářem ani příliš netají, prozradí jej hned v anotaci. A tak je Eva jednoho téměř letního dne nalezena mrtvá u lázeňských pramenů. Sebevražda nebo smrt díky nešťastné náhodě jsou hned vyloučeny a tak zbývá jako příčina úmrtí vražda. Kdo ale mohl chtít krásnou ženu zabít? Tato záhada vrtá hlavou nejen kapitánovi Klenskému, ale i Marii, která se rozhodla vydat do Skalky a pátrat po vrahovi na vlastní pěst.

"Vražda v lázních Skalka" patří mezi oddechové detektivky. Kniha v ději nijak výrazně nepřekvapí a ani se nedočkáme žádných velkých zvratů, ale příjemně se čte a ukrátí dlouhou chvíli. Možné vrahy krásné Evy autorka představí už v první části knihy, ale na nikoho neukáže prstem s tím, že to je určitě on. Jedná se sice o odpočinkovou detektivku, ale i tak si u ní budete muset trošku namáhat hlavu, pokud budete chtít uhodnout vraha. Sama jsem v průběhu čtení párkrát svou původní domněnku změnila, ale nakonec se mi povedlo vraha uhodnout před jeho “veřejným” odhalením.

Spisovatelka Jarmila Pospíšilová je zkušenou autorkou a z jejího stylu psaní jde poznat, že vyprávět příběhy umí. "Vražda v lázních Skalka" je kvalitně napsaná detektivka, která nikoho neurazí a dokáže čtenáře zaměstnat na jedno deštivé odpoledne. Bohužel mi kniha v hlavě příliš dlouho nezůstala a jména postav jsem zapomněla téměř okamžitě po jejím dočtení, ale vcelku dobrý pocit z četby zůstal.

Ukázka:

Byla neklidná. Čekání ji otravovalo a navíc měla už chvíli pocit, jako by ji někdo pozoroval. Nervózní rozpoložení ji přepadlo v restauraci. Možná to bylo tím, že dnes se jí mezi lidi nijak zvlášť nechtělo, kdyby si nepotřebovala zkrátit čekání, nešla by tam. Byla naladěná samotářsky a kolem ní seděli lidé v hlučných hloučcích, bezstarostně se bavili a ona si mezi nimi připadala jako cizinec. Proto také brzy odešla. Ovšem předchozí klid se už nevrátil.
Nervozita a podivná nálada ji neopouštěly, byla rozmrzelá a přála si, aby Tomáš už konečně dorazil. Chtěla to mít za sebou. Potřebuje vědět, na čem je, musí jí slíbit rozvod. Rozhlížela se kolem sebe, ale nikde nikdo nebyl, tak proč má divný pocit, že ji pozorují něčí oči?

Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku!

Těším, těším, těším ;)

Hřibče
19.09.2013

Možná máš pravdu. :) Jiného žánru se dočkáš už v mé další recenzi a prozradím Ti, že to bude od detektivek dost velká změna. :)

19.09.2013

Třeba jen už na tebe bylo těch detektivek moc ;)
Každopádně se těším na další recenzi z jiného žánru.

Hřibče
19.09.2013

Ahoj, děkuji! :) Nemýlíš se, v podstatě to tak je. Detektivka byla fajn průměr, ale nic výrazně oslňujícího. Mé pocity z knihy nejlépe vystihuje poslední věta. Knihu jsem ale i tak přečetla, dalo se to. :)

19.09.2013

Hezké, hezké, jako vždy. Ale mám pocit, jako by jsi byla z té knihy trošku rozpačitá a že v tobě zase natolik silný dojem nenechala. I když se třeba mýlím :)