Jan Žižka je jako Jára Cimrman

recenze

Jan Žižka (2019) 4 z 5 / Cid2021
Jan Žižka

Knihu jsem přečetl celou. Četbu jsem musel několikrát přerušit, abych načerpal chuť do další její části. Místy je četba náročná na pozornost, protože obsahuje mnoho, opravdu mnoho informací a dat kolem, které nejsou přímo o J.Ž, ale mají souvislosti s tehdejší dobou či jinými osobnostmi. Je zde i dost náboženské tématiky, která čtenáři bez znalosti Bible dá zabrat v pochopení tehdejší společnosti. Kde nic není (informace), ani čert nebere. Je opravdu až zarážející, jakoby až osudové, že o této osobnosti neni nic zaznamenáno, dochováno do dnešních dnů. Dílo je obsáhlé. V koutku duše jsem přesto doufal místy ve více informací, ale bohužel, dochovaných informací je opravdu, opravdu neuvěřitelně pramálo o J.Ž. a autor se jistě nechtěl pouštět do větších neprofesionálních nepodložených spekulací a přikrášlovat události atd. Možná se časem v nějakém archivu u nás nebo ve světě něco objeví. Můžeme jen doufat. Dochované informace často pochází od konkurence (což je často neobjektivní) nebo to jsou informace zaznamenané o řadu let až staletí později (což je také často zavádějící). Jan Žižka je jako Jára Cimrman. Všichni ho znají, všude válčil a byl, každý měl z něj respekt, ale nic se o něm nedochovalo. Takže autor šel často na osobu J.Ž. přes pohled lidí z jeho okolí (trochu psychologický posudek).Jsem příznivec a zastánce husitské revoluce, její myšlenky a osobností jako Jan Hus či Jan Žižka. Dnešní doba nepřeje husitství a jejím osobnostem. Vše se řízeně překrucuje. Nová doba žádá zapomenout na svou historii, národ, hrdost, své předky, kořeny. Z tohoto díla jsem cítil po přečtení ,asi to je jen můj dojem, možná i neobjektivní, takové ochlazení, ztrátu aury kolem této osobnosti jakým byl vojevůdce Jan Žižka. Takový ochlazený pohled na husity/husitství na mě padl. Něco jako pánové, uklidněme se, on zas až takový nebyl a to samé i ostatní husiti. Spíše na mě působil dojem, že ti kladní jsou ti z druhého břehu řeky. Pro mě se nic osobně nemění. Knihu si jistě, kdo může přečtěte.