Jaký byl život, válka a smrt v mykénském Řecku, prozradí kniha Dobytí Tróje

recenze

Dobytí Tróje: Život, válka a smrt v mykénském Řecku (2024) 4 z 5 / Terkaodkafe
Dobytí Tróje: Život, válka a smrt v mykénském Řecku

Zajímalo vás, jak to vypadalo v Řecku v dobách dobývání Tróje? Jak tehdy lidé žili, jak bojovali a za co? Na všechny tyto otázky odpovídá ve své knize Dobytí Tróje: Život, válka a smrt v mykénském Řecku mladý český spisovatel Petr Jaroněk.

Staré řecké mýty a pověsti zná v České republice snad úplně každý, každý i slyšel o dobývání Tróji a následném zdlouhavém putování Odysea zpátky domů na Ithaku. Ale jací byli tehdejší lidé, jaké byly dějiny, co se opravdu dělo v Řecku v době, kdy Athény byli jen provinční vesnicí? Na to, jak vypadal běžný život v mykénském Řecku, ale i jak mohla probíhat Trójská válka, odpovídá kniha Dobytí Tróje.

Kniha se zaměřuje na období dějin takzvaného mykénského Řecka, tedy období mezi 16.- 12. stoletím před naším letopočtem. Jedná se o literaturu faktu. Je poznat, že si s přípravou publikace dal Petr Jaroněk velkou práci a historií Řecka opravdu žije. V knize se dozvíte řadu zajímavostí jak z života vládnoucí třídy, tak obyčejného obyvatele starověkých Mykén. Právě na obyčejné lidi mívá historie tendenci zapomínat, proto oceňuji, že v této publikaci našli svůj hlas. Zároveň kniha rozebírá i samotnou válku, jestli k ní došlo, jak mohla probíhat a jak to mohlo být s oním pověstným trojským koněm. A čtenář se dozví i to, kolik bojovníků v něm vlastně mělo být a překvapí ho, že se jedná o celkem malé číslo.

Mýty Ilias a Odysea jsou v Dobytí Tróje zasezeny do historického rámce. Fakta jsou zde předkládána nesuše, v knize si autor třeba vypomáhá přepočtem na Škodu Fabia, takže si obrázek udělá i nestudovaný člověk. Pokud vás tedy zajímá, jak vypadaly mykénské hroby, obřady, paláce nebo třeba i dýky či způsoby boje, je tohle publikace přesně pro vás. Doporučuji ovšem knihu číst rozkouskovaně, protože je informačně velmi hutná, takže vyžaduje čtenářovu velkou pozornost.

Pochvalu si zaslouží jak autorova erudice, tak rozsáhlý obrazový materiál, kde krom fotek ze samotných archeologických nalezišť či muzeí nechybí například i mapy, aby si čtenář mohl udělat lepší obrázek o popisovaném tématu. Je veliká škoda, že tuto knihu čtenáři seženou pouze v elektronické formě, protože by si rozhodně fyzickou podobu zasloužila. Doufejme, že dřív nebo později po ní nějaký z českých nakladatelských domů sáhne.

Autor mi knihu poskytl k recenzi.

Komentáře (0)

Přidat komentář