Jako dílky puzzle

recenze

Horká půda (2015) 4 z 5 / Nagadir
Horká půda

Ve švédských lesích je zastřelen muž a Hedda Hellbergová místo toho aby odjela na plánovaný tří týdenní výlet do Itálie zmizí. Mají snad tyto dvě věci nějakou souvislost? Nora Klemetsenová pátrá po své zmizelé přítelkyni, zatímco se její bývalý manžel Henning Juul vydává na pouť za zjištěním co způsobilo dávnou tragédii která jim oběma zničila život. Odpovědi pomalu vyplouvají na povrch a odhalují nejedno nepříjemné rodinné tajemství.

Horká půda je ten typ knížky, která začíná pomalu a nedává moc smysl, nevíte o co se jedná, nechápete souvislosti, tápete. Ale čím víc čtete, čím víc se do příběhu noříte, tím víc odhalujete komplikovanost děje a to já na detektivkách zbožňuju. Střípek po střípku se dovídáte zásadní informace, které vám vše tak jako dílky puzzle pomáhají skládat do většího, srozumitelnějšího celku. Případ, který začíná jako něco triviálního, se postupem času mení v komplikovaný, zašmodrchaný spletenec sahající až do minulosti. Dvě odlišné dějové linky rozhodně napomáhají k zajímavosti knihy a to, že se vlastně oba případy začnou vzájemně proplétat je opět jen a jen k dobru. Líbilo se mi, že vyšetřování novináře Juula bylo propojené s jeho minulostí, člověka to rozhodně přinutí popřemýšlet nad tím co se asi dělo v předchozích knihách (pokud je nečetl), a i když to může vést k pocitu že vám něco uchází, celkově to působí dost celistvě. Co musím vyzdvihnout je rozhodně i vzestupná gradace, protože tak by to prostě mělo být u každé knížky, bohužel to ale nebývá pravidlem.

Postavy rozhodně nejsou jednoduché, spíš naopak. Každá má nějaké své dilema, problém, trápení, což působí dost lidsky. Taktéž jejich vzájemná interakce byla vynikající, dialogy, vzájemné řešení vztahů, všechno to ani v nejmenším nepůsobilo násilně, ale velmi přirozeně a celý příběh to velmi oživovalo. Ztotožnit se rozhodně nebylo těžké. A jak už jsem se zmiňovala, mám ráda když se rozvíjí víc rovin příběhu, takže jsem byla s přepínáním mezi postavami velice spokojená. Jak Nora tak i Juul mi sice zpočátku nic moc neříkali ale skrz celý příběh jsem si je postupně dost oblíbila, pro jejich odlišnost, ale i jejich komplikovaný vztah.

Samotný konec knihy pak víceméně splnil mé očekávání, na spoustu otázek sice dostanete odpovědi, ale pak jsou tu taky ta velká zadní dvířka, která otevírají cestu k potencionálnímu pokračování. Což vzbudí zvědavost.

Celkově se jedná o opravdu promyšlený detektivní příběh, který vás jednoznačně pohltí a se svou premisou do budoucna přinutí pokračovat v sérii dál.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Moba