Jak vypadá Kluk mého srdce? Průšvihář se srdcem ze zlata…

recenze

Kluk mého srdce (2016) / Suzanne
Kluk mého srdce

Tim Mason je typický průšvihář. Alkohol, drogy, vyhazovy ze školy, sex na jednu noc – to všechno bylo donedávna součástí jeho života. Zbývá už jen málo věcí, které by mohl pokazit. Vlastně ho napadá jen jedna. A ukáže se, že právě tu provedl. Zkazil si život a navíc se nejspíš připravil o možnost být s holkou svých snů, Alicí Garrettovou. Nebo ne?

Tim se pokouší polepšit. Odstěhuje se od rodičů, bydlí v bytě nad garáží u Garrettových, nefetuje, poctivě dochází na schůzky anonymních alkoholiků a dokonce se snaží přestat s kouřením. Jediné, čemu se nebrání je pokukování po Alici Garrettové, pro níž už má už nějaký ten pátek slabost. Jenže minulost ho nakonec dostihne.

Alice Garrettová nemá na růžích ustláno. Otec po úrazu leží dlouhodobě v nemocnici, matka se o něj stará a navíc je znovu těhotná, rodinné finance se dostávají na kritickou mez a na Alici zbývá, aby se postarala o své početné mladší sourozence. Což jí na rozdíl od jejích rodičů nenaplňuje žádným nadšením, ani to moc nezvládá, i když se snaží. K tomu všemu se ještě do bytu nad garáží nastěhuje věčný průšvihář Tim Mason. Problém je, že Alici není lhostejný, přestože je mladší než ona a rozhodně nepatří mezi ideální kandidáty na přítele.

Kluk mého srdce už podle názvu spadá do kategorie young adult romance. Oproti Mému životu u sousedů ale přeci jen brnká na vážnější notu. Nejspíš je to tím, že v knize se střídá vyprávění z pohledu Tima a Alice. Ta na rozdíl od Samanthy nemá nasazené růžové brýle. Všechny ty problémy velké rodiny, které autorka v prvním díle jen naťukla, tady vyjdou najevo: nedostatek financí, soukromí, problémy se studiem i koníčky a nutnost, aby se starší sourozenci starali o ty mladší a kladli nároky rodiny před své vlastní.

Přestože spolu Můj život u sousedů a Kluk mého srdce souvisí poměrně volně, doporučuji číst je po sobě. Já jsem Můj život u sousedů četla už dávno a pamatovala jsem si ho jen matně. Huntley Fitzpatricková ovšem čtenáři nevysvětlí, co se vlastně v Mém životě u sousedů stalo a jak to změnilo celou Garrettovic rodinu. Navíc Garrettů je opravdu hodně, takže jsem měla problém se zorientovat v tom, kolik je kterému dítěti let. Není to ani tak chyba knihy, i když by rozhodně neuškodilo některé zásadní informace zopakovat, jako moje, ale přiznávám, že mi to zpočátku dost kazilo potěšení z četby.

Největším problémem Kluka mého srdce zůstává ale jeho chaotičnost. Jednotlivé kapitoly a vyprávění podivně skáčou, takže bylo chvílema těžké si uvědomit, co a proč se v knize právě odehrává a jak to souvisí (nebo spíš nesouvisí) s předchozí částí. Také některé dialogy se míjí, jako by jeden z hrdinů mluvil o koze a druhý o voze. Těžko říct, jestli je to chyba autorky nebo překladu, tohle bych každopádně čekala u naprostého začátečníka.

Kluk mého srdce patří mezi oddechovky, ale tentokrát nečekejte klišoidní romanci s bad boyem, co vlastně není tak špatný. Huntley Fitzpatriková pojala příběh realističtěji než je v ya romancích zvykem, což pro řadu čtenářů bude rozhodně plus. Mně to překvapivě moc nesedlo, protože jsem od knihy čekala něco úplně jiného. Pokud ale máte chuť na čtivou young adult romanci s ne až tak obvyklým tématem (které neprozradím, protože bych vás připravila o překvapení), tak po Klukovi mého srdce klidně sáhněte.