Hriešne fantázie

recenze

Hriešne fantázie (2017) / susannes
Hriešne fantázie

Trilógia Gaelen Foley nazvaná „Hriešna“ je podľa mňa trochu nevhodný preklad, keďže v origináli sa každá trilógia začína so zámenom „Her“ – jej. Pod slovom hriešny si čitateľ predsa len predstaví niečo iné, než pútavé romantické, nežné, úsmevné príbehy pre ženy, prekvapivo plné ľudských hodnôt. Áno, ide o ľúbostnú romancu, ale nejde výsostne o erotiku, skôr o príbeh. Gaelen Foley má talent na podchytenie silného príbehu, v ktorom postavy majú svoje vlastnosti, svoj život, temné aj svetlé stránky, patrične dávkuje romantiku, ale nerobí zo svojich kníh bezduchú naháňačku „ako sa dostať do postele“.

Prečítala som práve druhú časť trilógie o klane rodiny Knightovcov s názvom Hriešne fantázie. Prvý, Hriešna túžba, hovorí o dcére Georgiane, fantázie hovoria o mladšom bratovi Derekovi a Hriešne pokušenie o dedičovi majetku Gabrielovi. Obaja bratia sú majormi v armáde Východoindickej spoločnosti a obaja sú ťažko poznamenaní tvrdými bojmi. Starší Gabriel dokonca na moment zomrel. A Derek sa naučil necítiť. Jeho povinnosťou ako druhorodeného syna bolo vydobyť si slávu a uznanie. A to aj robil.

Derek Knight je nesmierne sympatická, zásadová postava. Je známy nielen povesťou sukničkára, ale aj vynikajúceho bojovníka. Za trest, že povraždil niekoľko strážcov maharadžu a Gabriel pri obrane ich sestry rovno zabil indického princa, prišli o svoje posty. Dereka vyslali do Londýna pokúsiť sa vyjednať armádne peniaze, ktoré už predlho meškajú. Ak sa mu to podarí, omilostia ich.

No aj v tom je akýsi zádrh. Zistí, že ide o spreneveru a zdá sa, že v tom bude možno namočená aj krásna Lily Balfourová, snúbenica Edwarda Lundyho, boháča z Východoindickej spoločnosti.

Lily Balfourová je chladná, ľahostajná a takmer všetci o nej vedia, že je zlatokopka. Jej rodina je totiž na finančnom dne a jediné, čo im zostáva, je, aby si Lily našla bohatého manžela. Rozhodla sa pre Edwarda, ktorý nie je proti, no stále akosi so žiadosťou o jej ruku váha.

Jej fantázia kedysi dokázala premeniť obyčajný balvan na hrad Kamelot, ropuchu na draka chrliaceho oheň a žalude usporiadané do radu na kavalériu udatných rytierov, ktorí mali vyhnať obludu. Vtedy ešte verila na hrdinov a poznala aspoň tri kúzla, ako želanie zmeniť na skutočnosť.
Ukázali sa však ako falošné, trpko falošné, keď jej nedokázali privolať späť otca. So zlomeným srdcom svoje sny a čarodejnícke schopnosti zavrhla. Dnes si už vymyslené zaklínadlá nepamätala, a pokiaľ ide o hrdinov, život ju naučil, že sa vyskytujú ešte zriedkavejšie ako skutoční draci.
Nie, povzdychla si, upierajúc zrak do nočnej krajiny, kavaléria nepríde. Nikto nepríde na koni, aby ju zachránil. Bolo na nej, aby zachránila svoju rodinu.

Lily a Derek sa náhodne stretnú na maškarnom bále. Lily už vtedy o ňom počula kadečo, a on v nej vďaka maske na tvári zase vidí ženu, s ktorou mal dohodnuté stretnutie. Veľmi rýchlo však zistí, že to nie je ona, no vášeň medzi nimi, prirodzene, vzplanie.

„Viete, včera večer sa mi to páčilo. Veľmi sa mi to páčilo. A teraz mi to nestačí a chcem viac.“
„Prečo ma trápite?“
„Chcem vedieť, čo s tým budeme robiť.“
„S čím?“
„S týmto,“ zašepkal a bruškom prsta jej prešiel po predlaktí. Zachvela sa, potom sa naňho vystrašene pozrela a ustúpila, akoby tušila, že jej reakcia len podčiarkla skutočnosť, že chce Lundyho asi tak ako guľku do hlavy.

A potom sa náhodne stretnú raz tu, raz inde, scény sú opísané živo, príjemne až pohodovo, city vzrastajú, oni ich vnímajú, ale vedia, že nesmú. Ona sa musí kvôli rodine vydať za Lundyho, on sa musí vrátiť do Indie a bojovať. Lenže každým dňom je to ťažšie. Lily zisťuje, aký je Derek v skutočnosti a Derek odhaľuje nielen jej utlmenú vášeň s temným tajomstvom hlboko pochovaným v jej duši, ale aj mnohé špinavosti v pozadí.

Kniha je nečakane plná zvratov, akcie. Charaktery sú uveriteľné, silné, majú dušu. Myslím, že ženská čitateľská obec nebude chcieť knihu pustiť z ruky. Romantický náboj silného príbehu je tým pravým pre každého, kto má rád tento žáner.