Hra na maso

recenze

Zulu (2014) 5 z 5 / Palele
Zulu

Jihoafrická republika. Kapské město úpí pod dalším přívalem horkého slunce a na předměstí v botanické zahradě je nalezeno tělo zmasakrované bělošky z dobré rodiny. V krvi stopy dosud neznámé drogy. Vyšetřování se ujímá Zulu Ali Neuman a jeho kolega Brian Epkeen. Jsou to hoši k pomilování, plní temných míst – šéf kriminálky Ali Neuman, obrovitý černoch s očima jak černé díry (jako dítě přežil čistky, při nichž zahynul jeho otec i bratr, což ho poznamenalo na celý život) a magor Brian, co ohne každou sukni.
Vypadá to poměrně jednoduše, vypátrat vraha, stopy jasně vedou k drobným distributorům drog. Ale nic není, jak se zdá. Stopy jsou zavádějící a jestli ze slumů zmizí pár dalších lidí, nikdo si toho nevšimne. Dá se vůbec ve vší té bídě a špíně najít pravda ? Pověry, čarodějnictví a hlavně droga, co dělá z lidí agresivní blázny, kteří se nezastaví před ničím. A aby toho nebylo málo, je tu taky mocenská politika, co jim háže klacky pod nohy.
„Když sejmu bílýho, matka bude ráda..“ Hoši z předměstských gangů si neberou servítky a mrtvých přibývá. Minulost není ani zdaleka zapomenuta. Všechno se zamotává a když konečně vypluje na povrch holá pravda, zůstane jen pomsta. A všichni musí zaplatit.
Příběh si Vás omotá a zatne drápky.
Tohle není odpočinková četba, tohle je Afrika. Bez pozlátka. Vtáhla mě po prvních stránkách. Brodí se násilím a bahnem a na duši po ní zůstanou temné šmouhy. Asi taková je, ale i přesto bych se tam chtěla vrátit.. Snad přijde další příběh. Sáhnu po něm bez váhání, i když mi možná znovu potečou slzy.
Byla jsem v Africe. Nebo se mi to možná jen zdálo….
Jsou knihy, ke kterým se z různých důvodů vracíme, jsou knihy, které projdou naší myslí, aniž by zanechaly výraznou stopu a potom jsou knihy, ke kterým se už nepotřebujeme vracet a přesto na ně nedokážeme zapomenout. Tohle umí dobrý příběh. Tenhle dobrý je.
Ale není to literatura faktu, je to román. A tak je třeba k němu i přistupovat.
A chtěla bych hodně vyzdvihnout kvality překladatele této knihy. S tak krásným poetickým jazykem jsem se dlouho nesetkala a je i jeho velkou zásluhou, že je (aspoň pro mě ) Zulu malým mistrovským dílem.