Hluboký hrob - Dítě útesů

recenze

Dítě útesů (2017) / mmmisulka.r
Hluboký hrob - Dítě útesů
Něco zlého se ukrývá v hlubinách


V prvním díle série Dítě útesů se seznamujeme s dvanáctiletou Tuvou, která s rodiči žije na jednom menším ostrůvku souostroví švédských fjorů. Malebná a přitom drsná kraji, která mnohým bere dech. Voda hluboká a temná jako samo peklo. A právě u vody začíná náš příběh...

Tuva je na první pohled zvláštní a tichá dívka, je snad poznamenaná nehodou, kterou prožila v dětství? Po té nehodě ji zůstaly na krku děsivé a na dotek velmi citlivé jizvy. Co se tenkrát vlastně přihodilo?

Hned na začátku příběhu jsme svědky nehody rodičů a jejich dítěte. Věřte mi, tento prolog upoutá vaši pozornost a vy budete hltat stránku za stránkou.

Kniha hned od začátku začíná celkem drsně, ale takovým tím neblahým způsobem, neblahým tušením. Hned po prologu jsme vcucnuti do děje příběhu. Jsme svědky události, nad kterou zůstává rozum stát. V celém souostroví je pohřešováno několik osob, které beze stopy zmizeli na moři. Všichni cítí ve vzduchu zvláštní napětí, cítí ho i Tuva. Zdá se, že se moře mění, je temnější než kdy jindy a ve vzduchu je cítit smrt.

Tuva je svědkem zmizení jednoho ze spolužáků při orientačním běhu. Vlastně ne tak úplně svědkem celé události, každopádně je té události součástí. Ten den panovala nezvyklá mlha. Jeden žák zmizel a další se po lese potuloval ve zvláštním stavu podobnému transu či poblouznění. Jen díky Tuvě další ze spolužáků unikl, ale čemu vlastně?

Probíhá vyšetřování zmizení chlapce, jako by se do země propadl a Tuva mezi tím začíná zjišťovat, že něco není v pořádku jak s ní, tak s mořem samotným. Něco se probouzí, v moři v i ní...

Můj dojem:
Jako první zmíním to, že na knihu pro mladé čtenáře je to opravdu docela děsivé. Musím říci, že i já jsem občas měla takový ten nepříjemný pocit strachu, toho opravdového, takového, který k dobrým thrillerům patří. Za toto palec nahoru.

Severské prostředí je vylíčeno velmi dobře, autenticky. Máte i pocit, že jste jeho součástí. Dvojice autorek si s příběhem opravdu pohrála, dokáže upoutat čtenáře hned první stránkou a nepustit do té doby, než přečtete poslední větu. Na můj vkus pro děti dost strašidelné, ale zase proti gustu...

V knize oceňuji větší velikost fontu, kniha se díky tomu čte velmi svižně a čtení tak utíká pocitově rychleji. Dokonale vyvedená obálka pak celé knize nasazuje korunu.

Velmi dobře vyvedené dílo, které baví a hlavně je díky svému žánru velmi chytlavé. V knize se totiž snoubí prvky autenticity, mysterióznosti a mystiky. V dalších dílech se máme jistě nač těšit, uvidíme, jestli autorky dokáží předčit už teď velmi působivý první díl!


Hodnocení: 80%
www.kniznidenicek.blogspot.cz

Komentáře (0)

kniha Dítě útesů recenze