Hadrový panák

recenze

Hadrový panák (2017) 4 z 5 / evasamankova
Hadrový panák

Temná atmosféra i nálada. Zvrácený padouch. Seznam budoucích obětí s uvedeným datem jejich smrti. A jeden nevyzpytatelný detektiv s pošramocenou minulostí, jehož jméno rovněž stojí na vrahově seznamu…

Angličan Daniel Cole se živil jako záchranář i jako úředník ve společnosti na ochranu zvířat. Navzdory tomu (či právě proto) je jeho románová prvotina thrillerem pro otrlejší žaludky. Vyšla letos, byla přeložena do více než třiceti jazyků, zaznamenala velký úspěch a právě teď ji vydává nakladatelství Knižní klub i v českém překladu, pod názvem Hadrový panák.

Příběh začíná nálezem jedné mrtvoly. Nejde ovšem o jednu jedinou obět, ale je jich rovnou šest. V jednom londýnském zaplivaném bytě totiž „vystavil“ neznámý zvrácený vrah mrtvolu sešitou ze šesti různých těl… Média ji pojmenovala „Hadrový panák“. Vyšetřováním jsou pověřeni letití kolegové - detektivové William Fawkes a Emily Baxterová. Ještě dříve, než na případu vůbec začnou pracovat, se jim dostává do rukou, skrze novinářku a bývalou Fawkesovu manželku Andreu, seznam příštích šesti obětí s přesnými daty, kdy zemřou. A jedním z nich je sám Fawkes, jehož jméno stojí na posledním, tedy šestém místě. Má zemřít přesně za dva týdny…

„Povězte mi, jestli vy jste ďábel, co jsem potom já?“

Čas se rozbíhá, policie je bezradná a vrah sebevědomý a značně vynalézavý. První polovina knihy je tak doslova nabitá zvraty. Autor se snaží být originální, především ve způsobech aktu vraha, a vychází mu to. Děj rychle ubíhá a přináší s sebou mnoho překvapení. Velmi svérázní jsou i oba detektivové, jimž je velmi blízký černý až morbidní humor, jízlivost a pichlavá ironie. V žádném případě neodpovídají univerzální šabloně správného policajta.

Daniel Cole ale bohužel po takto zdařilém rozjezdu ve druhé části knihy klopýtá. Do umotaného klubka zločinu jako by nechtěně zamotal i sám sebe a nevěděl přesně, kudy se dostat ven. Jeho příběh postupně nabírá na okaté vykonstruovanosti a zmatečnosti. Místo hlubšího progresu charakteru postav a výraznější ucelenosti, jež by obsah nějak ukotvily a poskytly mu jasnější obrysy, se Cole v cíli spokojil s poněkud už obehranou morální nejednoznačností a zapíchl to v hraničním bodu rovnice dobro vs. zlo.

V jistém směru to částečně ale byl možná autorův kalkul a vábnička na jeho chystanou druhou knihu, pravděpodobně jinak zamýšlené trilogie. Nezbývá tedy, než si počkat, jak se budou osudy (nejen) této detektivní dvojky odvíjet dál…

Komentáře (0)

Přidat komentář