Gottwald bleskově

recenze

Klemen Gottwald - rudý tyran s dýmkou (2018) 5 z 5 / katy238
Klemen Gottwald - rudý tyran s dýmkou

Pamatujete, jak začala vycházet DVD u novin? Blesk byl první a pak už to dělali všichni. S knižní edicí to sice v napodobování tak slavné není, ale i v edici jinak obecně nechutného Blesku se dá sehnat zajímavé čtení. A první z několikadílné série o slavných rocích a ostudných krocích naší historie mezi ně nesporně patří.

Spisek pojednává o jednom z nejhnusnějších období našich dějin. Poválečná léta a budovatelské nadšení, které bořilo lidské osudy a sny mezi ně patří v přední řadě. Gottwald, Slánský a podobné neslavné osobnosti 50.let se do historie 20.století vtiskly hluboko a pozůstatky jejich řádění nás stále ještě provázejí, jakkoliv se myslíme opak.

Knížka je psána srozumitelnou formou a přiblíží i naprostému laikovi souvislosti, které mu unikly na základní škole a nedohnala je ani škola střední. Neopomíná ani oběti režimu, jako Milada Horáková a připomíná ve zkratce její nechutný proces. Přibližuje Gottwaldův vztah ke Stalinovi i jeho předválečné začátky mezi rudnoucími bratry.

Nejedná se o rozsáhlý historický spis, ale o jednoduché pojednání které neurazí a mě osobně velmi nadchlo. Pokud Vás stále odrazuje nápis Blesk na přední straně, nenechte se odradit, Blesk píše spíše pro masy, ale jako doplněk všeobecného rozhledu je ideální.

Sice na referát do školy bych jej nenosila, ale jako tahák pro rodiče dětí na druhém stupni poslouží dobře.

Pokud jej ještě Váš trafikant nevrátil v remitendě, neváhejte s jeho koupí, za pár korun získáte jednoduše podané informace o části dějin, které nesmí být nikdy zapomenuty ani zopakovány.

Z pár dní vyjde další díl a mě zajímá, jakou špínu našich dějin se dozvím dále... Dle tradice Blesku.