Geekovská gildie

recenze

Neuromancer (2010) odpad! / Daxie L. Jesus
Neuromancer

Jedna hvězda je asi přece jen předčasná známka. V tom záchvatu vzteku a zklamání jsem asi moc nemyslel (což já dovedu jen málokdy). Každopádně jsem byl celkem rozhořčený po dočtení této Fatal Diarrhoea. Ono je to totiž nemožné číst třista stránek ničeho + dvě stránky porna. Po Virtuálním Světle jsem chtěl zhltnout talší hackerhit, ale ejhle. Hovno!

Knižule je o jistém Caseovi, jediném adekvátním geekovi na planetě zemi. Okrade svýho šéfa a ten mu ochromí chromozomy. Jednoho dne však dostane džob od samotného Big Boss Bastarda. Co musí sfachat? Z koho musí vyjetit? Kdo ví... Mimo hackera a předpokládaného mafjána se tu pohybuje i nějaká ta coura s vostrým "nářadíčkem". Ta se z nějakého důvodu nechá vojet tím geekem. Také tam máme nějakého proklatého showmana, který se objeví odnikud a nikam taky zmizí. Byli tu i nějací aboridžinci nebo kdo to byl? Každopádně mě hrozně dráždili.

Gibsonovic styl mě hrozně vyvádí z míry (v tom dobrém slova smyslu). Ale ta záludnost a mánie sepisovat nepotřebé a potřebné detaily dohromady mě vyváděla z míry už v tom špatném slova smyslu.
Nejspíš to bude marasmem mého mozku, ale po prvním přečtení mi to celé připadalo zmuchlané a zaplivané.

Samotnou myšlenku a zápletku jsem pochopil, ale v tom oceánu stísněnosti (jinak nazývané hnujihovno) jsem se beznadějně topil. A hladina stoupala až do výše mraků.
(Nesnažím se být lyrický.)

Na druhé přečtení už asi nemám kopule, ale zanechalo to ve mě temný mrak Gibsonovské mysli.

Toto byla další má minirecenze (jinak také recenztář či komencenze). Spamujte mi v diskuzi jakej jsem banální ubožák a nevím, co je to dobrý vkus a dobré knihy. Pevně ve Vás věřím soudruzi degeneranti. Snad mě nezklamete. S Bohem, Kámen.

tyzik.cejka
25.09.2013

mělo by se to směrovat ke knize takhle to jenom pár obyčejných slova pravá recenze to není

Hmm.................................

paulhunter
06.09.2013

Přesně. Vyšlo to ve sbírce Schismatrix plus. Povídky byly o dost lepší.

Schismatrix říkáš?

paulhunter
06.09.2013

Neuromancer je hodně složitou, a co se týče hodnocení také dost kontroverzní, knihou. Mně osobně zaujala dost, ale chápu i rozhořčené a dost negativní komentáře čtenářů, kteří si z Neuromancera nic neodnesli a považují jej za absolutní blábol.
Já se zase topil a nevynořil ze Schismatrixu Bruce Sterlinga, což je také dost zásadní dílo žánru.

Zklamání zaniklo...

Ikkju
06.09.2013

Na vytrolení gibsonomilů mi recenze nepřišla dostatečně šokantní, bát se, že jsi ubožák, jenom protože se ti knížka nelíbí ve mě vzbuzuje spíš trochu lítosti...

Že nějakou věc lidi zbožňují podle mě neznamená, že to nemůže být sračka... když už jsme u těch ostřejších výrazů. Btw Neuromancer mě též nezaujal, neprokousal jsem se ani přes stranu 100.

05.09.2013

Už jsem z Vás zklamaný...