Francis Cottham - Obyvatel

recenze

Obyvatel (2013) / Stefanie G.
Obyvatel

Měli bychom si dát odchod. Je třeba jít, než slušní lidé na druhé straně zdi ucítí smrad podělanýho úchyla.
-Obyvatel, str. 5

*NOVÉ BYDLENÍ A NOVÝ ŽIVOT.*
Když chcete udělat za svým starým životem tlustou čáru a začít nový, úspěšnější a lepší život, pravděpodobně mnoho z nás si řekne, že bude nejlepší začít u nového bydlení. A tak to vyřešila i hrdinka tohoto příběhu. Julie Deverau mi byla hned od začátku sympatická, a bylo těžké s ní nesoucítit. Po tom, co se jí přihodilo se snažila na minulost svým způsobem zapomenout a v tom jí pomáhala její nejlepší těhotná kamarádka Sydney se svým manželem Mikem. Na nějakou dobu poskytli Julii střechu nad hlavou, než si sama uvědomila, že musí rychle hledat nové bydlení, protože u Sydney dlouho zůstat nemůže.
Je zajímavé sledovat, na jaké byty k pronájmu Julie narazí, a jaký si nakonec vybere. Nové bydlení a nový život pro Julii znamená hodně, a tak doufá, že právě tento byt je ten pravý.
Dál bych musela použít mnoho spoilerů, abych Vám přiblížila děj, tak vám muset stačit, že od té chvíle, kdy se pro tento nový byt Julie rozhodla, jsem se nestačila divit, jakým směrem se děj odvíjel, a byla jsem opravdu občas překvapená natolik, že mi i spadla čelist!

*VYPRÁVĚNÍ.*
Děj je vyprávěním, jakoby divák celý příběh sledoval. Úžasným překvapením pro mě bylo, když se děj začal rozvíjet dvěma pohledy, první byl zaměřený na Juliet a druhý na oslnivého mladého muže, který by nejspíš okouzlil svým chováním každou ženu - Maxe, Julietiného nového domácího, který ji ihned učaroval.

*POCITY, POSTŘEHY A DOPORUČENÍ.*
Nebudu lhát, když řeknu, že mě tato kniha svým způsobem vyděsila. Vážně jsem dlouhé chvíle poté, co jsem knihu odložila, jen tak seděla a přemítala, jak je celý ten Cotthamův nápad děsivý a úchylný! Už napořád budu mít hrůzu z bydlení v bytě nějakého starého domu. A nekecám, když říkám, že jsem měla občas v pokoji při zhasnutých světlech nutkání zase rozsvítit, protože jsem měla pocit, že na mě někdo kouká. :D Já vím, klišé!
Tohle byl můj první thriller (nepočítám Návrat z temnoty). Když jsem knihu začínala číst, myslela jsem, že to je detektivka, ale to byla chyba. Detektivka to není. Žádné krimi. Jen šílený nápad jednoho spisovatele, jak vyděsit ženský a odradit je od bydlení ve starých amerických bytech.
Na druhou stranu ale musím říct, že zdlouhavé uvedení do děje bylo celkem náročné. Stejně tak mi pak přišel zbytečně natažený konec. Poslední dvě kapitoly už bych vyškrtla, ale je to jen taková maličkost, která se dala zvládnout.
Co se týče stylu, kniha se výborně četla. Krátké kapitoly mě nutily číst dál a dál, takže jsem nemohla přestat. A čeština byla taky parádní přes to, jak nemám ráda vyprávění. Tím, jak Cottham zvolil dvojí pohled se děj alespoň trochu změnil a občas mě tak nechal čekat na napínavé scény, které měly zrovna přijít.
Jak bych knihu ohodnotila? Doporučila bych ji? Samozřejmě! Sama obálka slibuje napínavý děj, a i když jsem napětí čekala trochu víc, děj tím nijak zvlášť netrpěl a vynahradily ho jiné pocity. Takže pokud se rádi občas bojíte, máte rádi napětí a záhady a rádi na hlavní hrdiny křičíte, když dopředu víte, co přijde, a pak na ně jen bezmocně koukáte, jak o ničem neví, Obyvatel je jednoznačně pro vás! Navíc si myslím, že si ho užijí i ti, kteří v tomto žánru nejsou tak sběhlí. :)

Stefanie G.

Originální recenze na stefanie-g-books.blogspot.cz