Estonské dějiny u kuchyňského stolu

recenze

Čas ztracených holubic (2013) / Bolkonská
Čas ztracených holubic

Kdo četl předchozí dva romány od Sofi Oksanen, ten si nejspíš už dlouho předem zapsal do notýsku, kdy vychází třetí. Mám pocit, že tato autorka píše dost svérázně a nekompromisně, a taky že má celkem jasno v tématu, jenž ji zajímá. Berte, nebo nechte být.

Nicméně i v případě, že jste četli Stalinovy krávy či Očistu a nebyli dostatečně okouzleni, doporučuji dát jí ještě jednu šanci, protože toto dílo mi připadá opravdu trochu jiné. A to i přesto, že Čas ztracených holubic má být podle jejího vyjádření jakousi pomyslnou třetí částí zamýšlené tetralogie. Už odklon od ženských protagonistek, na nějž upozorňuje i skvělý doslov, znamená podstatnou změnu.

Příběh je střídavě vyprávěn ze tří úhlů, přes tři postavy – Roland, jeho bratranec Edgar, Edgarova žena Juudit. Nejvýraznější, a pro téma knihy nejspíš klíčovou postavou je Edgar, který úskočně proklouzává měnícími se společenskými režimy, bez výčitek svědomí převléká kabát a s nikým ve svém životě si nevytvoří natolik silné citové pouto, aby třeba začal brát ohledy či se projevovat jakkoli empaticky. Empatie vůbec je pro něj nanejvýš užitečným nástrojem při špiclování a donášení. Malý bezohledný kazisvět.

Naproti tomu Roland žije jen jednou myšlenkou, bojuje za svobodu svého národa, je schopen obětí. Žádným velkohubě grandiózním způsobem, právě naopak – úplně prostě a samozřejmě. Taky se bojí, jako každý normální člověk, když se zapojí do partyzánského odboje, a pronásledují jej představy, že z tohoto boje nevyjde živý. Přesto se soustředí na svůj cíl a jde dál, dokud může.

Juudit potkáváme na začátku v Talinnu, v domě, kde kdysi bydlela se svým manželem Edgarem. Bolševici právě táhnou z města, a brzy přijdou Němci, kteří budou nejdřív naivně oslavováni jako osvoboditelé… Juudit je s nervy v koncích, poslouchá výbuchy zvenčí, cinkot roztřesených lžiček v příborníku, tříštění okenných tabulí, a čeká na bombu, která to pro ni všechno vyřeší.

Protože i kdyby přežila, co ji čeká? Netuší, kde se právě nachází Edgar, každopádně radši by viděla jeho úmrtní list než jeho osobně. Do manželství vstupovala plna nadějí a snů. Nejdřív se trochu divila, že je Edgar tak odtažitý a nesnaží se jí ještě před svatební nocí vlézt pod sukni, ale říkala si, že je to na druhou stranu dobře – váží si jí, chová se zdvořile. Tyto ctnosti mu nicméně vydrželi i dlouho poté, co odezněly svatební zvony. Juudit opatrně vyzvídá u svých kamarádek, jestli v intimním životě prožívají podobné problémy, jenže kdepak. Zkouší najít odpověď u svého nejlepšího rádce, v Encyklopedii hospodyňky, ale ani tyto moudré stránky jí nepomůžou.

Jenom jedna osoba v plné míře pochopí, v čem tkví Edgarův problém, a ta za to krutě zaplatí.

Byl to právě Juuditin osud, co mě na knize bavilo nejvíc. Jak konečně našla své štěstí – v náručí nepřítele. Jak zřejmé bylo, že to nemůže mít dlouhé trvání. Jak jsem jí během čtení stokrát domlouvala – nebuď hloupá, nebav se s Rolandem, to neskončí dobře. A jak nakonec skončila úplně jinak, než bych byla čekala.

Juudit mlčela. Řasy jí švihaly a vydávaly zvuk, jako když ptačí křídla udeří do hladiny jezera. V očích se mi rozbíhala vodní kola.

I tady se Sofi Oksanen zevrubně věnuje estonské historii, kniha se však čte lehce a všechna dějinná fakta jsou tak úzce propojená s osudy postav, že vás určitě nebude nudit. Dvěma slovy – pět hvězdiček. Jedním slovem – doporučuji.

kam-pak
12.09.2013

Mám obavu, že díky Vašim recenzím přijdu na mizinu! Další knížka, co se chystám "šupnout" do košíku...