Elixír mládí

recenze

Elixír mládí (2014) 4 z 5 / evasamankova
Elixír mládí

Mít tak elixír mládí a nestárnout. Být věčně mladý. Kdo by po tom netoužil? Vědci jsou prozatím zdrženliví a velký objev, který by se dal spolehlivě praktikovat s výraznými úspěchy, považují za hudbu budoucnosti. Ovšem ne všichni...

Elixír mládí, který před nedávnem vyšel v novém českém vydání, je jedním z prvních lékařských thrillerů, které Tess Gerritsenová na konci 90. let minulého století napsala. Do té doby tato vystudovaná lékařka psala výhradně romantické příběhy. Elixír mládí má však všechny ceněné prvky jejích pozdějších knih. Vybroušený vypravěčský styl, velkou dávku napětí a místy hodně syrové popisy. A samo téma knihy - genetické pokusy - je stále více než aktuální.

Hlavní hrdinkou příběhu je lékařka Toby Harperová, která po nocích slouží na pohotovosti v malé nemocnici na předměstí Bostonu v Newtonu, a ve dne se stará o svoji nemocnou matkou stiženou Alzheimerovou chorobou. Každodenní náročná rutina Toby vyčerpává, ale snaží se fungovat naplno, jak nejlépe dovede.

Život se jí dramaticky začne měnit od jedné noci, kdy policejní hlídka přiveze na pohotovost k ošetření nahého a zcela zmateného starého muže. Toby ho zběžně ošetří, ale poté musí spěchat k dalšímu pacientovi. Během té doby muž záhadně zmizí a nikdo ho nemůže nalézt. Pro Toby tím začínají problémy. Jednak za to dává vinu sama sobě a trápí se, a jednak toho náležitě využívá před vedením nemocnice jeden nepříjemný kolega.

Podobný případ se opakuje za několik dní znovu. Na pohotovosti skončí se stejnými příznaky další stařík, který navíc po několika dnech umírá. Toby hledá odpovědi a přes protesty ostatních zařizuje pitvu. Ta přináší velmi překvapivé zjištění. Vlastní urputnost jí do cesty staví čím dál více nepřátel, kteří ji chtějí zcela zdiskreditovat. A daří se jim to výborně.

Thriller plyne v příjemně rychlém tempu a přináší stále nová zjištění. Ať je to zvláštní sanatorium pro seniory, kde oba staříci bydleli, nebo tamější lékař, který oběma píchal podivné omlazující injekce, či další postava, zdánlivě se vším nesouvisející - mladinká, teprve šestnáctiletá prostitutka Molly, která zažila podivné dostaveníčko s klientem, z něhož si nic nepamatuje. A navíc po čase zjišťuje, že je těhotná.

Zásadní otázka zní, jak spolu všechno souvisí a kdo všechno je v tom zainteresovaný. A samozřejmě, kdo další zemře. Kromě klasického thrillerové žánru tu Tess Gerritsenová nakukuje i do toho hororového, který jde ruku v ruce se sci-fi. I když těžko soudit, čeho by vědci byli či jsou skutečně schopni... Každopádně poslední třetina knihy je místy opravdu děsivá a musím přiznat, že ač v knihách snesu hodně, u některých obrazců se mi tady začínal ozývat žaludek.

K této výborné knize mám jen jednu malou výhradu a tu bych směřovala k trochu zbytečně osekanému konci. Ač jsou v závěru všechny otázky zodpovězeny, přesto by knize slušelo pár stran navíc, které by příběh jistým způsobem podtrhly.

Závěrem snad jen malá rada pro nastávající matky. Kvůli zachování psychické pohody doporučuji nechat si tuto knihu ke čtení až na čas po porodu. Obsahuje několik, zaobaleně řečeno, nepěkných scén souvisejících právě s porodem.

Tess Gerritsenová rozhodně nezklamala ani tentokrát. Elixír mládí v ničem nezaostává za jejími pozdějšími tituly, které spojuje ústřední ženská dvojice Jane Rizzoliová a Maura Islesová. Jen je oproti nim z trochu jiného soudku. Doporučuji.