Easy? - Tammara Webber

recenze

Easy? (2013) / Stanka
Easy?

Easy?, „New Adult“ román z pera americké spisovatelky Tammary Webber, jenž se mj. umístil v žebříčku bestsellerů The New York Times, mě upoutal již od první kapitoly. Po přečtení anotace mě na knize zaujalo hned několik aspektů: neotřelý námět ze života vysokoškoláků, žánr knihy (mé „poprvé“ s žánrem „New Adult“) a v neposlední řadě také obálka, která se nakladatelství Jota velmi vydařila. Hlavními hrdiny příběhu jsou Jacqueline a Lucas. Jacqueline (kromě toho, že oplývala téměř všemi přednostmi hlavních hrdinek) mi byla velmi sympatická (snad i kvůli její hře na basu). A Lucas? Není pochyb o tom, že byl pravým princem z dívčích snů, ale byl především Jacquelinin zachránce a spolužák, ale byl i … někdo jiný (jenže to bych vám prozradila příliš mnoho, nejlepší je postupně poodhalovat Lucasova tajemství v průběhu čtení). V příběhu dále vystupuje celá řada postav – kromě studentů a profesorů, je to taky bývalý Jacquelinin přítel Kennedy – arogantní „týpek“, který si o sobě myslí, že „snědl všechnu moudrost světa“ (vážně nechápu, jak to s ním Jacqueline mohla tak dlouho vydržet, důvod proč se s ní rozešel, vypovídal za vše). Příběh svými vtipy a „potrhlými“ nápady okořenila i kamarádka Erin (na můj vkus trochu výstřední – snad i kvůli jejímu členství v řeckém sesterstvu), ale jinak kamarádka, jak má být! Jacqueline s Lucasem se spolu seznámí za velmi choulostivé situace – Jacqueline napadne kamarád jejího bývalého přítele. Díky bohu byl Lucas tam, kde měl v té chvíli zrovna být. A i když se Jacqueline bude snažit tu nepříjemnou událost vymazat ze života, už to tak úplně nebude možné. Jako by nestačilo, že měla zlomené srdce a propadala z ekonomie! Přesto, že příběh obou hrdinů nebyla jen procházka růžovým sadem, dočkáte se romantických chvil i nečekaných zvratů, ale happy end máte zaručený. Autorka se v knize dotýkala i velmi závažných problémů současné společnosti – násilí na ženách. Sice to bylo mé první dostaveníčko s knihou tohoto žánru, ale určitě ne poslední. Easy? si tedy za svoji originalitu, sympatické hrdiny, ne jedním tajemstvím zahalenou cestu ke štěstí zaslouží mé vřelé doporučení.