Duch pomsty

recenze

Mrtví promlouvají (2018) / Medvědářka
Duch pomsty
Nejnovější díl z amišské série je opět velmi povedené čtení.
Hned na začátku knihy se dozvídáme o tragédii, která se stal na farmě rodiny Hochstetlerových. Při přepadení tam zemře otec, jeho děti a manželka je unesena. Řádění přežije jen nejstarší hoch.
O pětatřicet let později je zavražděn Dale Michaels. Řádný občan města, který měl svůj spořádaný život a nebylo na něm nic, co by mu šlo vytknout. Přesto ho někdo sprovodí ze světa a nechá tam vodítko, které naznačuje, že to nebude jen tak obyčejná vražda.
S vraždou začnou vyplouvat na povrch vzpomínky, které měli být zapomenuty. Strach lidí, kteří si kdysi slíbili mlčení, se mění ve strach o svůj vlastní život.
Náčelnice Kate Burholderová se musí s tím vším poprat a najít vraha dřív, než znovu udeří. Jenže myšlenky od případu jí odvádí Tomasetti. I jeho démoni se ozývají a stavějí hradbu mezi ně.
Jak tohle vše nakonec dopadne? Bude více mrtvých? Podaří se Kate vyřešit nejen vraždu Michaelse, ale i starý případ? A co ona a Tomasetti? Ustojí minulost, která se jim nečekaně přihlásila?

V pořadí již šestý díl s náčelnicí Kate Burholderovou, který nás zavádí opět mezi amišskou komunitu. Zdánlivě jednoduchý případ, který se rozroste do obludných rozměrů zasahujících daleko do minulosti.
Kate zprvu neví, co může očekávat a na co se zaměřit ve vyšetřování, ale jak se objevují další a další důkazy, tak se jí začíná před očima utvářet obrázek celého případu. Musí pracovat rychle, protože podezřelých je mnoho a těch, kterým hrozí nebezpečí také.
Do toho všeho se jí rozutíkávají myšlenky i k Tomasettimu. Jejich vztah je čím dál tím intenzivnější a nabírá konečně ten správný směr. Jenže i zde je třeba vyřešit pár problémů. Kate už prostě nechce být tou druhou. Ví, že Tomasetti stále truchlí pro svou mrtvou ženu a děti, ale je už pomalu čas jít dál.
Případ nabírá ten správný směr a Kate už ví, že vražda Dale Michaelse nebyla náhoda. Že to nějak souvisí s tragédií, která se stala před mnoha lety. Jenže jak to vše spojit? Kate se upíná na stopy, které nalézá a které ji přivedou i k dalším lidem kolem Michaelse. Musí jednat rychle. I duch je jim na stopě a snaží se o nápravu Boha.
A jak už jsme u autorky zvyklí, předloží nám hned několik vodítek, kdo by za tím vším mohl být. Zjistil nakonec přeživší William, kdo zabil jeho otce a zapálil farmu? Mstí se k vůli tomu? Nebo je to jeden z těch, kteří tu noc řádili na farmě a jen umlčuje svědky? A co když je za tím někdo úplně jiný?

Na mě kniha udělala opět ten nejlepší dojem. Těšila jsem na čtení a tak není divu, že jsem s knihou trávila většinu noci, kdy je má hlavní doba na čtení.
Od stránek se nešlo odtrhnout a já se musela přemlouvat, abych ji zaklapla a šla spát.
Příběh nám odkrývá staré hrůzné tajemství a jak se s tím vším hlavní aktéři vyrovnávají.
Máme tu trvající romanci mezi Kate a Tomasettim, která hlavnímu příběhu nepřekáží. Dodává jí spíše lehkou linku, která nám odlehčuje případ. Ukazuje Kate v jiném světle.
Závěr knihy je překvapivý, jak už tomu bývá. Kateino poznání pravdy a usvědčení viníka je tak jen třešničkou na dortu celého případu.
Prostě dostanete přesně to, co od knihy čekáte a i něco navíc. Tohle mě opravdu baví a těším se na další.

kniha Mrtví promlouvají recenze