Dovoľte si podľahnúť emóciám

recenze

Láska bez citu (2017) / marcoz
Láska bez citu

Kým nás vydavateľstvo Slovenský spisovateľ poteší ďalšou časťou rozbehnutej série o rodine Westcottovcov, ponúka nám v reedícií prvý z dvoch príbehov o lordoch Kendrickovcoch. Tieto romány z pera americkej autorky Mary Baloghovej majú už dvadsaťpäť rokov, ale čas im neubral nič z pútavosti a typickej láskavosti. Východisko Lásky bez citu je pritom podobné ako pri spomínanej sérii. Aj tu máme niekdajšieho búrliváka, ktorý sa hrou osudu musí postarať o rodinu, hoci ich putá nie sú práve pevné a vzťahy predstavujú zaťažkávajúcu skúšku. Váha titulu so sebou prináša nielen práva, ale aj povinnosti, v prvom rade postarať sa o budúcnosť rodu a zabezpečiť mu dediča...

"Hlavou sa mu mihla myšlienka na lásku a vzápätí zmizla. To nedokáže. Desať rokov sa usiloval vyhýbať citovým putám. A s výsledkami bol spokojný. Môže sa teraz vrátiť? Môže byť znova mužom, akým bol? Dať sa znova zničiť? Znova sa stať zraniteľným a uvedomovať si osamelosť? Zľakol sa. Veľmi sa zľakol. Čo ak Anna zomrie? Čo ak ju zabil tm, že do nej zasial nový život, keď nebol pripravený postarať sa o ten život, keď vyjde z lona? Čo ak zabil všetku Anninu krásu a radostnú vitalitu? ... On nie je schopný dať lásku. Nechcel byť schopný dávať lásku. Nechcel cítiť bolesť." (str. 143)

Láska bez citu je autorkino staršie dielo, čiže sa v ňom ešte nestretnete s postavami, ktoré priniesla do svojich kníh neskôr, ale rozhodne nie sú o nič menej zaujímavé. Lucas Kendrick sa stáva hlavou rodiny, ktorá mu kedysi priniesla iba trápenie a už dávno neverí na niečo také prchavé, ako je láska. Samozrejme, že jeho postoj nebude večný, a postará sa o to lady Anna Marlowová. Navrhne jej sobáš z rozumu, s čím Anna súhlasí. Síce sa tým dostane z jednej nepríjemnej situácie (nechcem veľa prezrádzať), ale vženie sa hneď do ďalšej. Pretože minulosť ju prenasleduje i v manželstve, ale bojí sa pred Lucasom byť celkom otvorená. A čo na to Lucas? Opäť sa akurát presvedčí o tom, že ženy sú vypočítavé manipulátorky a Anna nie je iná. Okrem toho sa mladá novomanželka musí na Lucasovom panstve vysporiadať aj s jeho ženskými príbuznými, pričom tieto dámy nie sú práve najpriateľskejšie. Muž z Anninej minulosti ju napokon nájde a Lucas si uvedomí, že jeho žena je možno v nebezpečenstve, o akom netušil... Mary Baloghová, ako to je u nej zvykom, pracuje s postavami, ktoré musia zviesť v prvom rade vnútorný boj, aby dosiahli šťastie. Láska bez citu je celkom presný názov, odkazujúci na úvod deja a najmä postavu Lucasa. Tento román obsahuje väčšiu psychologizáciu postáv, ide viac do hĺbky, takže ak máte radi pokojnejšie plynúce príbehy, ale s veľkou dávkou empatie, druhé vydanie ľúbostného príbehu si vás iste získa.

"Emily zatvorila oči a na chvíľu si oprela čelo o strom. Tak je to pravda. Všetko sa začne odznova. Cítila to. Najprv chcela bežať k chyži a zistiť, čo Anna položila pod balvan. Ale váhala a z opatrnosti zostala tam, kde bola. O pár minút bola rada, že to urobila. Spomedzi stromov sa vynoril muž - neznámy muž -, vykročil k domcu, čupol si, nadvihol kameň, čosi spod neho vybral a skúmal to. Emily videla, že ráta peniaze... Potom vstal, vrecko schoval, náhlivo sa poobzeral a zmizol medzi stromami." (str. 191)

Výraznou postavou knihy je aj Annina sestra Emily, nenadarmo bude ústrednou hrdinkou pokračovania série s názvom Tichá melódia, ktoré vyjde už o mesiac. Anglicko 19. storočia sa neraz zmietalo vo veľkých politických vojnových i sociálnych problémoch, no romantizujúca predstava o živote horných vrstiev vás dokáže ľahko presvedčiť o opaku. Mary Baloghová však nezabúda ani na ťažké rozpoloženie svojich postáv, a tak sa musia občas vysporiadať aj s následkami reálnych historických udalostí. Láska bez citu je príbeh o dôvere, rodičovstve a nachádzaní šťastia vo veciach, ktoré sa nedajú kúpiť za peniaze. Kiežby sa tým riadila väčšina ľudí!