Divergence aneb "Nejdřív frakce, potom krev"

recenze

Divergence (2012) 5 z 5 / Jolilinka
Divergence

Divergence je psána podobným stylem jako Hunger games: příběh se odehrává v budoucnosti, hlavní hrdinka je něčím výjimečná a rozdílná, vláda po ní jde a chce se jí zbavit. Přesto však je úplně o něčem jiném, a recenze na internetu v podobě: "Někdo se tu asi opičil po Hunger games" nebo "Autorka si asi hrála na pejska a kočičku: dala tochu Hunger games, přidala ždibec Harryho Pottera a doladila kouskem Twilight ságy" jsou naprosto mylné.

Celou knížku jsem přečetla za jeden a půl dne. Naprosto mě pohltila a vtáhla do děje. Rozhodně je napínavá a čtivá a musím říct, že před autorkou smekám klobouk, jak to dokázala dobře vymyslet, všechno vyladit a dát dohromady: je to opravdu prvotřídní výkon. Jak jsem psala: smekám.

Tris byla velice příjemná a sympatická hlavní hrdinka, velice jsem ji obdivovala. V některých chvílích bych se nezachovala lépe, v některých jsem s ní naprosto souhlasila. Ne vždy sice byla úplně spravedlivá a její rozhodnutí ta nejlepší, ale koneckonců, každý dělá chyby, že? Kdyby se občas nezachovala tak, že bych jí nejradši jednu ubalila, rozhodně by to nebyla tak skvělá kniha, protože bezchybní hlavní hrdinové: to jsou ty nejhorší knihy.

Naopak Čtyřku jsem od samého začátku nesnášela. Je to právě ten případ "Já se ničeho nebojím a dělám všechno nejlíp, jsem prostě bezchybný!" Vím, kolik lidí se do něj okamžitě zamilovalo, ale pro mě to byla naprosto nesympatická, namyšlená a odpudivá postava. To je však jen věc názoru.

Dále mě na knize velmi zaujala obálka. Je to rozhodně jedna z nejhezčích obálek, jaké jsem kdy viděla, autor si dal nejspíš velmi záležet. I kdyby byla kniha sebehorší, obálka k přečtení rozhodně láká.

Film jsem viděla až o dost později, a stále se nemohu rozhodnout, co se mi líbilo víc. Chvílemi mi připadala o mnoho lepší kniha, chvílemi zase film. Vyjde to tak nastejno. Co mi ale na filmu vadilo, bylo, že vynechali polovinu postav: kdo nečetl knihu, asi těžko bude vědět, že ta holka, co Tris tak zmlátila, je Molly. Vynechali i Drewa, Edwarda a další, podle mě dost důležité a klíčové postavy. Hlavní moment, ze kterého jsem byla ve filmu naprosto znechucená, byl ten, kdy se Al, Peter a ta třetí, záhadná postava pokusí Tris zabít a v tu chvíli se tam objeví Čtyřka jako nějaký kouzelný, pohádkový princ. No vážně, kdyby mu dali ještě bílého koníka, brnění a meč... V knize to bylo popsáno mnohem lépe, a hlavně to nevypadalo, jako by byl Čtyřka seslán z nebe.

Co se týče celkového dojmu z knihy, moc se mi líbila, i když mi připadalo, že se po většinu dění nic moc neděje. Bohužel mi opravdu připadá, jako by autorka to vyvražďování Odevzdaných na poslední chvíli prostě do knihy vmáčkla, aby se tam stalo aspoň něco akčního. Ani to příliš nerozvedla, zabralo to tak šest, sedm kapitol, a kniha jich má kolem čtyřiceti. Jinak jsem ale naprosto nadšená a i filmové zpracování mě velmi zaujalo.