America naposled... bohužel nebo naštěstí?

recenze

První (2015) 2 z 5 / Jolilinka
První

America Singerová se kdysi z donucení přihlásila do Selekce, aby udělala radost své rodině, a nic od soutěže neočekávala. Než jsme se ovšem nadáli, je tu téměř úplné finále - a America se ho účastní!

Před nějakou dobou jsem zde napsala recenzi na Selekci, které jsem dala 5 hvězdiček. Když se teď na to zpětně dívám, říkám si, jestli jsem náhodou nebyla zdrogovaná nebo tak něco... Každopádně už to měnit nebudu, svou VELKOU chybu ale napravím tímto - recenzí na poslední díl zvaný První.

Spousta lidí si přibližně u Elity začala stěžovat, jak jim America leze na nervy. Já ne. Mně lezla na nervy už od prvního dílu. V předchozích dvou dílech mě štvala ta její nerozhodnost, Aspen-Maxon-Aspen-Maxon, nesnáším milostné trojúhelníky a bohužel to je hlavní pointou této série. V První už se konečně rozhodla, kterého z těch dvou vlastně miluje - a nebyla by to samozřejmě America, aby si nenašla nějaké nové dilema sžírající její ubohou dušičku. Aneb celou knihu se motáme v tom, jestli mu má oznámit, že si vybrala jeho, nebo ne, protože co když ji on odmítne a bla bla bla bla.

Celá kniha je jedno velké, neustále se omílající klišé. America je ještě protivnější než dřív, Maxon a Aspen jsou dva namachrovaní pitomci - a to, co autorka udělala se všemi postavami v této knize, za to bych ji nejraději zavraždila. Takže hezky postupně.

Ze všeho nejhorší byla stoprocentně Celestina proměna. Jako děláte si ze mně srandu? Najednou je z ní andílek, co by pro ostatní udělal cokoli? Prostě děs a hrůza. Hádám, že to autorka prostě musela udělat, aby jí padnul ten konec.

A když už jsme u toho konce: taky všude vidíte ty nápisy "poslední díl Selekce s matoucím názvem První"? Takže zaprvé: ani konec, ani celá kniha není ANI TROCHU matoucí. Celý děj je průhledný jak voda ve skleničce, přesně víte, co se stane, a jestli počítáte s nějakým nečekaným zvratem, nechte si rovnou zajít chuť. Můžu vás ujistit, že se nestane vůbec nic, co by bylo alespoň trochu matoucího. A co se týče té části před epilogem, co měl být pravděpodobně nečekaný a dojemný zvrat, který vás rozbrečí, tak to teda bylo totální fiasko. Až jsem se málem začala smát, jak to bylo neuvěřitelně trapné. A nedojalo mě to, to teda rozhodně ne. Jediné, co mě na celé knize dojalo, bylo, jak se to autorce povedlo tak totálně zkonit.

Z Anne a Lucy udělala Kiera Cass blbé, zaláskované husy. Lucy, která byla do té doby možná mou nejoblíbenější komornou, od té doby, co jsem dočetla První nesnáším a říkám si, že by paní Cass udělala líp, kdyby ji nechala umřít. Tak se mi zprotivila, až je mi z toho zle. Anne nedopadla tak hrozně, ale taky mě naštvalo, jakou trubku z ní autorka udělala. Co jí ty dvě provedly, že si tohle zasloužily?!

Maxon se na konci zachoval tak, že bych mu na Američině místě vrazila takovou facku, až by se mu otočila hlava o 360°. Aspen je prostě už od začátku úplný... no, doplňte si sami, a ani v této knize se to vůbec nezměnilo.

Co se týče celkové knihy, bylo to neustále se opakující klišé v podobě Američiných bláznivých citů a občasných útoků rebelů, které asi měly být čím dál hrozivější, každopádně byly pořád stejně nudné a nezajímavé, protože po všechny tři díly této tragické série se opakuje dokola pořád a pořád to samé.

Důvod, proč byla tato kniha velkým zklamáním, je nejspíš ten, že jsem toho asi neměla očekávat tak moc. Celá tahle série je vlastně jedna dost velká fraška bez špetky originality, už sám ten nápad moc originální není, ale četla jsem dalo by se říct s radostí, protože jsem knihu brala jako nenáročné čtení, které by mohlo vyvrcholit něčím aspoň trochu neočekávaným. Přiznám, že samotný nápad toho konce byl dost dobrý, ale zpracování až zoufalé. První by byla docela dobrá knížka a příjemné zakončení téhle naprosto předvídatelné a snad až hloupé série, ale autorka myslela a myslela a skutek utek.

Jedinou věcí, která mě opravdu příjemně a mile překvapila a kterou jsem až tak úplně nečekala byla zápletka zvaná "Severní rebelové". A teď nemluvím o Augustovi a Georgii, ale o úplném konci, kde America zjistí, jak se věci okolo těchto lidí vlastně doopravdy mají. To je snad jediné plus, které tato kniha má.

A říkáte si, proč jsem vlastně dala dvě hvězdičky? No, vzhledem k tomu, jak nešťastně tato kniha dopadla, si ty dvě hvězdičky vybojovalo pár věcí, které bych teď na závěr této dost kritické recenze vyzdvihla. Tak zaprvé je to rozhodně ten zvrat se Severními rebely. Nebylo to nic světoborného, každopádně v této politováníhodné sérii asi ten největší a nejpromyšlenější zvrat, jaký byste mohli chtít. Dále je to autorčin poutavý styl psaní - to je asi to jediné, co mi zabraňovalo v tom mrštit knihou o zeď nebo ji hodit do vany. Ať už tahle kniha dopadla jakkoli hrozně, autorka má prostě styl, který mi byl už od začátku sympatický a díky kterému stránky ubíhají jedna za druhou a než se nadějete, už jste naštěstí na úplném konci. Potom je to moje nehorázná slabost pro Augusta a Georgiu - jediné postavy, které mi byly z celé knihy sympatické. (Ono jich bylo víc - dokud jsem nepřečetla tuto knihu). A jako úplně poslední je to nádherná obálka - nejkrásnější ze všech tří dílů. Škoda, že něco tak krásného může ukrývat něco tak zoufalého. No, tak už to prostě bývá.

Jak je to většinou zvykem, nejhorší díl trilogií bývá druhý díl, který bohužel většinou tvoří jakous takous výplň, aby mohl konečně po zbytečné a prázdné druhé knize, která je v podstatě o ničem, přijít poslední díl, ve kterém se konečně začne zase něco dít. V případě Selekce je ale každopádně nejhorší knihou právě tento poslední díl.

Pokud jste přečetli Selekci i Elitu, rozhodně vám První doporučuji - je to přece jenom všemi očekávané vyvrcholení série, které si, v případě, že se vám Selekce líbila, nesmíte nechat ujít. Každopádně od toho ale nic nečekejte - tahle kniha vám v podstatě nemá co nabídnout - kromě konce, který stejně všichni už dávno dopředu známe.

Je mi líto, že byla tato kniha takovým obrovským zklamáním, každopádně nelituji toho, že jsem si ji mohla přečíst. A neukamenujte mě za můj názor - v té záplavě pochvalných komentářů a recenzí se prostě musí najít někdo, kdo to celé zkritizuje, ne? ;) Tak vzhůru do čtení a snad budete mít z knihy lepší zážitek, než jsem měla já.