Devatenáct pařátů

recenze

Devatenáct pařátů a jeden temný pták (2024) 3 z 5 / jadwiga
Devatenáct pařátů a jeden temný pták

Této argentinské spisovatelce u nás vyšla druhá kniha, která je knihou devatenácti povídek. Ty údajně psala již před Znamenitou mrtvolu.

Kniha je nádherně zpracovaná. Má krásný textilní přebal, který se dnes už moc nevidí, jako třeba u starších knih z antikvariátu. Zajímavé černobílé ilustrace, jež navozují trochu toho nepohodlí a napětí.

Povídky jsou různě dlouhé. Některé mají pouze pár stránek, jiné jsou delší a možno říci, jsou i ucelenejší.

Tyto povídky myslím ale neocení každý čtenář. Jsou svým způsobem dosti zvláštní. Z některých vám bude úzko, díky jiným se budete nacházet na místě postav z povídek a budete se chtít dostat co nejrychleji pryč, jiné jsou az absurdní. Autorka umí navodit ponurou atmosféru, děs, nechuť nebo možná i určitou pachuť. Umí si hrát s myslí čtenáře. Je velmi precizní a originální.

Bohužel povídek bylo na tak krátkou knihu mnoho a ne všechny stály za to. Těm velmi krátkým chybělo podle mého názoru srdce, což je škoda.

Na druhou stranu jsem docela zvědavá na již zmiňovaný román Znamenitá mrtvola. Protože Augustina umí psát.