Detektivní příběh z Velké Moravy

recenze

Případ zrazeného krále (2015) 4 z 5 / Jackelin
Případ zrazeného krále

Máte rádi detektivky a historii? V tom případě je tato kniha přesně pro Vás!

Příběh se odehrává v 9. století na Velké Moravě za vlády Rastislava. Vše začíná jen neškodnou hostinou, ale během několika minut se vše zvrtává a celá Velkomoravská říše je náhle v ohrožení.
Jak daleko jsou lidé schopni zajít, aby získali to, po čem touží? A kdo za tím vším vůbec stojí?

Ze začátku vás možná odradí, že se jedná o pátý díl série. Já vás však mohu ujistit, že to vůbec nevadí. Klidně se můžete pustit do čtení a případně se poté rozhodnout, že si přečtete i předchozí díly.

Hlavní postavy jsou bez pochyby Slavomír s Erikem. Ti celý případ vyšetřují. Pokud vše nevyřeší v čas, může dojít k rozpadu celé Velkomoravské říše. V sázce je mnoho a Slavomír i Erik dělají maximum proto, aby vyhrála spravedlnost. Ale bude to stačit?

Ačkoliv jsem si během čtení k postavám neutvořila nějaký hlubší vztah, musím se přiznat, že konec příběhu mě opravdu dojal… Jedná se o krásný příběh o touze pomoci, přátelství a oddanosti.

Nejvíce mě na příběhu zaujal jeho reálný základ. Ostatně autor nám na konci knihy krásně vysvětlí, jaké části příběhu jsou reálné a jaké fikce. To je podle mě velký plus, protože jsem si během celého čtení říkala, kolik je na tom asi pravdy.

Upřímně se mi kniha četla velmi snadno, skoro sama. Sice se mi některé události zdáli hodně předvídatelné, ale díky poutavému stylu, kterým je kniha napsána, jí to na poutavosti vůbec neubralo.

Řekla bych, že se panu Stanislavu Češkovi skvěle podařilo spojit poutavý detektivní příběh s pro někoho ne až tak zajímavou historií. Za to má můj obdiv.