Dekadentní pohádka o bestiích v lidském těle.

recenze

Pomiluj smrt (2023) 5 z 5 / jan8470
Pomiluj smrt

Novela z pera nadané autorky temných příběhů.
Luisa přijela do města vydělat peníze aby mohla zaplatit doktora nemocnému otci. Ale jak ji postupně pounáváme, zjišťujeme že jsou její pohnutky mnohem složitější. Stejně tak na první pohled prostá holka z vesnice na úpatí hor začne během vyprávění působit díky pohledům do její minulosti značně jinak. A je nejen temná a ponurá, ale díky tomu jak je vše vyprávěné z Luisina pohledu tak i cynická i černohumorně vtipná. Přitom nutí člověka k zamyšlení. Co nás formuje, jsme už od začátku života předurčeni být zlí, nebo dobří? Můžeme se změnit. Ale Pomiluj smrt není žádná moralita, tahle témata spíš probublávají na povrch jaksi mimocodem. Je to povedený text, svižný a lehce dekadentní. Nepostrádá pěkné popisy, ale jeho předností je autorčin perfektní vhled do hlavy její hrdinky. Jedinou formální vadu vidím v tom že tu jde o příliš mnoho do sebe zapadajících náhod.
Vzhledem k tomu že jde o novelu, není třeba jí vytýkat krátký rozsah. Ten je naopak absolutně v pořádku.
Přesto Fiedlerová znovu dokazuje, že kdyby měla víc času na psaní, klidně by se mola zařadit mezi čtenářsky nejúspěšnější autorky domácí fantastiky.