Dáš mi druhou šanci?

recenze

India Place (2015) 3 z 5 / evasamankova
India Place

Zklamání. Pokaždé zabolí, když něco nedopadne tak, jak jsme doufali a přáli si. Pokud nám blízká osoba rozšlape veškeré životní naděje, srdce to odnese velkou jizvou. Existují šance na nápravu? Jde odpustit a necítit křivdu?

Dvaadvacetiletá Hannah před pěti lety věřila ve šťastnou budoucnost. Měla za nejlepšího přítele o dva roky staršího sympaťáka Marca, který jí byl zprvu osobním ochráncem a o něco později první velikou láskou. Po noci, kdy s ním Hannah přišla o panenství, ale následovala ledová sprcha. Marco odjel beze slova rozloučení ze země a už ho neviděla.

Nyní se čistou náhodou znovu potkávají a oba okamžitě vědí, že všechny ty uplynulé roky neubraly nic ze vzájemných citů. Jenže… Ač Marco nabízí Hannah obstojné vysvětlení svého zmizení, ona se dosud nedokázala vypořádat s následky, jež to na ní zanechalo. Navíc každý ukrývá před tím druhým ještě jedno osobní tajemství…

O druhých šancích a složitém procesu odpouštění vypráví skotská spisovatelka Samantha Youngová ve své nejnovější knize nazvané India Place. Ta je už čtvrtým dílem z její volné série erotických romancí. Přináší dějově zcela uzavřený samostatný příběh, který má provázanost s předchozími tituly Dublin Street, London Road a Jamaica Lane pouze prostřednictvím zmínek o dalším životě jejich ústředních dvojic.

Příští ráno jsem v chalupě se smutným povzdechem uklidila všechny stopy po naší návštěvě. Když Marco odnesl zavazadla do auta, vrátil se a viděl, jak netypicky špulím rty, usmál se. „Zpátky do reality.“
Ohrnula jsem nos. „Opravdu musíme?“
Přestal se usmívat. „Až se vrátíme, musíme si o hodně věcech promluvit.“
Stáhl se mi žaludek. „Proč si o tom nepromluvíme teď?“
„Budu radši, kdy to probereme až doma. Je to hodně důležité.“

Abych to pustila z hlavy, dokud mi celou záhadu konečně nevyjasní, rozhodla jsem se udělat nějaké domácí práce a začala jsem ve své ložnici.
Sotva jsem se do toho pustila, zabrněl mi telefon. Přejela jsem po něm prstem a otevřela esemesku. Srdce mi nepříjemně zaškubalo, když jsem klikla na přiloženou fotografii, abych ji zvětšila - měla jsem pocit, že se svět kolem mě scvrkl…

Samantha Youngová vypráví jako vždy příjemným stylem s důrazem na vykreslení citového rozpoložení a prožitků hrdinů. Oproti velké řádce ostatních „kolegyň z branže“ (myšleno autorek erotických knih) buduje své příběhy na vážnějších životních tématech, která tak hrdinům nepřinášejí jen obvyklé radosti ze zamilovanosti a sexuálního uspokojení, ale staví je před nejrůznější dilemata, vlastní strachy a obavy, nutí je vypořádat se s minulostí.

Příběh India Place je v podstatě velmi podobný těm předchozím. A přece v mnohém úplně odlišný. Tentokrát je v něm více smutku, méně vtipu a bohužel na několika místech i nadbytek nepodstatné vaty. Je veliká škoda, že se autorka drží zuby nehty stejné kostry a nedovolí si přijít alespoň s malou obměnou. Těžko se tak zbavujete po přečtení všech čtyř knih pocitu, že se autorka neopakuje a trochu nerecykluje samu sebe. Navíc, když potenciál k osobnímu růstu rozhodně má. A velký!

Navzdory všemu ale patří Samantha Youngová rozhodně stále mezi ty nejlepší autorky erotických romancí. Děj knihy má hlavu a patu, navíc ponouká alespoň k malému zamyšlení nad životem a partnerskými vztahy. Nechybí humor, napětí v podobě visících otazníků nad minulostí, a vyvážená (nepřehnaná!) dávka romantiky a erotiky. Hrdiny čeká na cestě příběhem radost, smutek, bolest i křivda… Ať už druhé šance v životě vyjdou nebo ne, vždycky platí, že odpouštíme do té míry, do jaké milujeme…