Čtvrtá opice: absolutní TOP thriller

recenze

Čtvrtá opice (2018) 5 z 5 / VasnivaCtenarka
Čtvrtá opice

Hned na začátek musím napsat, že budete-li si chtít přečíst výborný thriller, tak rozhodně sáhněte po 1. dílu série Sam Porter – Čtvrtá opice. Tohle bylo skvělé! Skvělé, skvělé a ještě skvělejší!

J. D. Barker předvedl, jak šokující a geniální je jeho spisovatelský talent. Po přečtení knihy Strach od Francka Thillieze jsem nečekala, že budu číst v dohledné době něco tak stejně povedeného. A hle! Je to tady. Čtvrtá opice Strach dohnala a postavila se na stejnou pomyslnou příčku v žebříčku the best of thriller.

Sam Porter a jeho kolega kriminální vyšetřovatel Nash jsou přivolání k autonehodě, při které zemřel chodec. Řidič autobusu tvrdí, že mu tam chodec z ničeho nic skočil. Z klasické záležitosti pro dopraváky se stane případ pro kriminální vyšetřovatele v momentě, kdy policisté na místě nehody najdou už známou bílou krabičku. Opičí vrah dal o sobě zase jednou vědět. Připomněl světu, že je stále mezi námi. Bílá krabička převázaná černými provázky značí jediné – zase někoho drží někde ve svém úkrytu a pomalu z něj odřezává kousky jeho těla a ty posílá úhledně zabalené Samovi Porterovi. V této krabičce se ukrývá ucho. Porter už ví, co bude následovat – za pár dní mu přijde další krabička s vydloubnutýma očima, a pak bude následovat vyříznutý jazyk. A teprve pak přestane Opičí vrah svou oběť trápit a zabije ji.

Opičí vrah to myslí ale dobře! Trestá tak zlé a nepoctivé lidi. Lidi, kteří páchají zlo na jiných lidech či na společnosti. Jenomže to má jeden háček. On je trestá nepřímo. Vždycky si vybere od takového člověka blízkého příbuzného a z toho si udělá svou oběť. Opičí vrah nemá špetku empatie a soucitu. A je velmi inteligentní. Sam Porter a jeho tým vyšetřovatelů je vždy o krok za ním. Přesto se snaží vraha dopadnout a zachránit oběť. Ale Opičí vrah si s nimi jen hraje. A moc dobře to ví.

Kniha nám umožňuje nakouknout do chorobné mysli vraha skrze jeho deník, kde popisuje své dětství a svou rodinu.

Už dlouhých 5 let se ho snaží Sam dopadnout – marně! Podaří se mu to tentokrát? Pomůže Samovi jeho deník pochopit jeho jednání?

Jak jsem napsala již v samotném úvodu, jedná se o velmi, velmi dobrou knihu. Celý děj budete hltat očima a nebude se vám chtít knihu odložit. Budete usínat s myšlenkou na vraha a probouzet se s pocitem touhy vzít opět knihu do rukou.

Budete nevěřícně číst deník Opičího vraha a nebudete vědět, zda máte toho chlapce politovat nebo ho zabít. A stejně tak jeho rodiče.

Sam udělá vše, co bude v jeho silách, aby zachránil příští oběť Opičího vraha. Ale Opičí vrah je chytřejší, než si všichni myslí. A vyšetřovatelům dá solidně zabrat.

J. D. Barkera musím pochválit za naprosto skvěle promyšlený příběh! Ale opravdu skvěle promyšlený. Do všech detailů. A rozhodně ho musím pochválit za to, jak krásně nám popsal myšlení vraha. To bylo naprosto geniální. A šokující! A chvílemi jsem musela knihu odložit, abych to rozdýchala. Má fantazie všechno prožívala s obětmi, takže… brrrrrr.

Úžasné na knize bylo to, že jste se při čtení absolutně vůbec nenudili. V knize se neobjevila žádná věta, která tam být nemusela. Opravdu každá věta, dodávala knize na zajímavosti a podtrhla to, co se v ději odehrávalo. Tohle nemělo chybu!

Co se tempa týče – to mi přišlo stabilní a spíše poklidnější. Ale vůbec ničemu to nevadilo. Ba právě naopak, jako by nás tím autor ještě více vtáhnul do děje – jen si pořádně prožijte tu hrůzu, co dělám své oběti…. Tak jak si Opičí vrah pohrával se Samem a se svými oběťmi, tak si stejně autor pohrává se svými čtenáři. Dokonalost a preciznost na všech frontách!

Každá recenze by měla zmínit i případné negativní věci v knize. Ale nenašla jsem nic, co by bylo negativní. Možná jen, že pro některé čtenáře, kteří nejsou příliš otrkaní, může být kniha až příliš drastická. Ale jinak je to skvělý kousek a nepřečíst si tuto knihu, to by byl doslova hřích!

Jestli milujete opravdu kvalitní thrillery, tak tahle kniha vás určitě nezklame. Vřele doporučuji.

Komentáře (0)