Coben mě prostě dostal

recenze

Šest let (2014) 5 z 5 / Thanyss
Šest let

Čtu hodně. Vlastně mám čtení spíše jako diagnózu. Proto se mi už poslední dobou nestává často, že by mě nějaká kniha posadila na zadek. I když mi rukama projde spousta dobrých a krásných příběhů, něco tomu prostě chybí. A teď to přišlo. Narazila jsem na pana Cobena…

Anotace zněla celkem dobře, trošku jsem se bála té stříbrné placky na obálce, ale což. Jdeme na to. Otevřela jsem Šest let, přečetla prvních pár vět a bylo vymalováno. Ty stránky mě doslova chytily kolem krku a nepustily, dokud jsem se nedostala na konec příběhu.

A přitom příběh začíná jako z nějakého přeslazeného románku. Náš hlavní hrdina Jake je nucen sledovat, jak se žena jeho srdce vdává za jiného. Prostě jen tak, z ničeho nic. A po obřadu jej krásná Natalie žádá, aby dal jí a jejímu novomanželovi pokoj. Nehledal je. Nevolal jim. Nepsal jim emaily. Jake slibuje, přestože ho to uvnitř rve na kusy.

Cvak, střih, přeskočíme šest let. Z Jakea je univerzitní profesor, své lásce věnuje každý den alespoň malou myšlenku, ale svůj slib svědomitě dodržuje. Až do doby, kdy na něj z univerzitních stránek vyskočí úmrtní oznámení. Z fotky se na Jakea dívá muž, který si před lety přisvojil jeho Natalii – Todd Sanderson. Logika věci, že učiněný slib se vztahoval na oba manžele, a když je tedy jeden mrtvý, může on svůj slib porušit, nenechá dlouho čekat na následky. Stále zamilovaný Jake se rozhodne Natalii najít.

Nu a už to začíná. Na Toddově pohřbu je přítomna i jeho rodina. Ovšem manželka, která vyprovází ven rakev, není Natalie. Navíc měl Todd ještě dvě děti, nejstaršímu synovi je šestnáct let. Tak tady něco nesedí. Po Natalii se slehla zem. Doslova. Jake je ve svém pátrání neúspěšný, přizve si na pomoc i svou známou Shantu, která pracuje pro FBI. Jenže ani tato organizace nedokáže najít sebemenší důkaz o tom, že by žena jménem Natalie Averyová byla vůbec naživu, že by existovala.

V této části příběhu už jsem začala pociťovat mírnou paranoiu. Nejspíš stejně jako Jake, když mu lidé, které vyhledal, tvrdí, že si na žádnou Natalii nevzpomínají. Tábor Tvůrčí obnova, kde se Jake se svou vyvolenou seznámil, je zavřený a policisté tvrdí, že tu nikdy žádný tábor nebyl. V kostelíku, kde před šesti lety proběhl svatební obřad, neexistuje žádný záznam o tom, že by si Natalie Averyová vzala Todda Sandersona.

Je to málo? No dobrá. Pan Coben přidal ještě pár mafiánských zloduchů, stále otevřené policejní pátrání po Natalii a podivnou organizaci Nový začátek. To už je slušná motanice. Ale výborně napsaná, tudíž se člověk moc nezamotává do vláken příběhu a dokáže pečlivě sledovat všechny události, nejasnosti a záhady, jež se před ním na stránkách odehrávají.

Jistě, můžete Jakea obviňovat z toho, že nepůsobí jako obyčejný univerzitní profesor, že bychom tu našli určitou podobu s nějakými akčními superhrdiny. Ten člověk prakticky nepotřebuje spát, je tvrdohlavej jako bejk, nedbá na varování, proskakuje okny, otřesy mozku přechází mávnutím ruky a riskuje vlastní život, aby se dopátral pravdy.

Ale víte co? Mně to vážně vůbec nevadilo. Já jsem tomu chlapovi fandila. Chtěla jsem prostě vědět, co se tam sakra děje!

Šest let se jednoduše povedlo. Ten příběh má dobrou dávku akce, tajemnosti, paranoii a bude vás vesele napínat jako dědečkovy kšandy. Zase jedna kniha, co mě donutila si na ten zadek sednout a nezvednout se až do konce. A díky za to, pane Cobene, že jste mě nutil číst ještě jednu kapitolu. A pak ještě jednu. A ještě jednu, dokud se mi únavou nezavíraly oči.

Slávka 1970
20.09.2014

Vynikající recenze :-) ! Pište dál Thanyss! Jde Vám to moc dobře! Až tuto knihu někde zahlédnu, určitě si na Vás vzpomenu a díky Vám možná i koupím :-)

Thanyss
31.08.2014

@Sandruše: Já se normálně začnu červenat! :)

Sandruše
31.08.2014

Souhlasím, Thanyss je prostě skvělá! :-)

Thanyss
27.08.2014

@jakear: Moc děkuji za pochvalu a budu se snažit, abych nezklamala! :)

jakear
26.08.2014

výborná recenze! podle mě jsi asi nejlepší recenzentka, kterou jsem kdy na české "scéně" viděl :-). klobouk dolů a jen tak dál! :-)