Byl jednou jeden dům

recenze

Prokletí (2015) 4 z 5 / katy238
Prokletí

Jmenoval se Modrý páv a nikdy neměl příliš dobrou pověst. Nejdříve záhadná vražda mezi dávnými předky, pokračovatelé rodu si nevedou o mnoho lépe a když jeden z jejich potomků vezme věci do vlastních rukou a snaží se sídlu vdechnout nový život, nikdo si není jist, zda o oživení mrtvoly zašlé slávy ve stěnách neudržované stavby ještě stojí.

Rozvedená Sarah ale na řeči nedbá a i navzdory všudypřítomnému pesimismu rodiny i místních drben se přestěhuje do domu svého dětství i s dvěma dcerami. Od začátku tuší, že stojí před úkolem větším, než je ona sama, ale nevzdává se. Navíc její dávná láska Clint Walsh stále bydlí hned vedle a Sarah se ve svých pocitech vůči němu stále nevyzná.

Démoni vzpomínek ale stále neodletěli na jinou adresu a Sarah i její dcery pomalu dohánějí. Mladší Gracie vídá v domě přízraky a starší Jade se musí potýkat s hrůzami dospívání v reálném světě. V malém městečku se navíc začínají záhadně ztrácet mladé dívky jejího věku. Nikdo si nemůže být jistý.

Tajemství začínají vyplouvat na povrch a kolem domu se stahují hrůzy, jakoby Modrý páv byl jejich magnetem.

Lisa Jackson píše dobře, to je bez debat. A Prokletí patří mezi knihy, na které jsem se dívala už hodně dlouho. Když je náhle většina knihkupectví výrazně zlevnila, došlo mi, že nemá význam dále čekat a knihu si dopřála.

Příběh má několik dějových rovin. Sledujeme osud rodiny Sarah do minulosti dávnější i méně vzdálené, život a jeho následky samotné Sarah a samozřejmě i část věnovanou únosci mladých dívek. A pak také potýkání se s novým životem dospívající Jade.

Bavilo mě to. A bavilo mě to dost. Kniha má pomalejší rozjezd, ale o to zajímavější spád. Jak události v malém městě gradují, děj je dynamičtější a za každým rohem, na každé další stránce se odkrývá nechutné tajemství.

Mohu vyčíst jen nedokončené nápady. Autorka rozjíždí zajímavý propletenec událostí a vztahů a do zdárného konce dovede jen minimum z nich. Většina je utnuta a nevysvětlena, mnoho náznaků není vůbec dotaženo nebo jen ponecháno tak bez propojení s dalšími souvislostmi.

Kniha už má tak dost stránek na rozvíjení dalších nápadů, i tak po dočtení poslední listů zůstalo několik otazníků bez odpovědi. Minimálně by se ke knize hodil další díl, který by pohodlně mohl stavět právě na zbylých otázkách, ten se ale nachází pouze v říši snů.

I tak byla kniha opravdu skvělá a nelituji času stráveného s ní. A romantická linka byla milá a nenásilná a lákala mě zpět k příběhu, přeslazení příběhu zabránily hrůzy dávné i současné.

Lisa Jackson se tak stává jedním z mých oblíbených autorů a současné neuvěřitelně nízké výprodejové ceny jejích knihy tomu jen nahrávají. Jedná se spíše o dámské čtení, ale rozhodně ne jen o pouhou bezduchou romantiku, její knihy nabízejí mnohem více.

Pokud nad jejími příběhy váháte, nechte toho a raději si užijte další báječný příběh.