Bludná sdělení

recenze

Bludná sdělení (2015) 5 z 5 / evasamankova
Bludná sdělení

Internetové seznamky – vztahy na dálku, pomocí písmen – lži/pravda – vražda. A k tomu jedno bludné sdělení, v němž je zašifrován podpis vraha…

Britská spisovatelka Sophie Hannah je u nás prozatím známa díky knize Vraždy s monogramem, která vyšla na podzim loňského roku, a v níž vzkřísila postavu slavného detektiva Hercula Poirota z pera královny detektivky Agathy Christie. Nyní u nás od Hannah konečně vyšel v českém překladu i román z její „tradiční“ tvorby. S přihlédnutím k ději a zápletce nese velmi příznačný název Bludná sdělení.

I když přebal uvádí, že jde o „psychothriller“, mnohem blíže má kniha spíše k tradiční detektivce či psychologickému románu. Věnuje se v podstatě velmi aktuálním tématům – internetovým seznamkám, bulvárnímu zpravodajství a všudypřítomným lžím a hrám na pravdu. V hlubší lidské rovině pak značně přesvědčivě demonstruje to, co člověku přináší dnes tolik častá internetová přátelství, která vznikají náhodně mezi cizími lidmi a velmi často sílí s každým odeslaným mailem či zprávou. Pravděpodobně zná z vlastní zkušenosti většina z nás, jak občas bývá lehké najít shodnou notu s někým naprosto neznámým. Otázkou ale zůstává, zda ten na druhé straně je skutečně tím, za koho se vydává…

Něco podobného má za sebou v knize Bludná sdělení i manželka a dvojnásobná matka Nicki Clementsová. Jak moc zajímavá a zvláštní její internetová vztahová historie je, se čtenář dozvídá po etapách. Samotný příběh ale začíná v momentě, kdy při ranní cestě autem uvízne Nicki v dopravní zácpě a spatří obličej policisty, který zastavuje všechny vozy v ulici, a jehož už nikdy nechtěla potkat. Nicki zpanikaří, otočí auto do protisměru a ujede. Proč? I na tuto otázku dostane čtenář odpověď v průběhu děje.

Nicki ovšem neví, že důvodem přítomnosti policie je vražda, která se v oné ulici odehrála, a jejíž obětí se stal známý kontroverzní novinář Damon Blundy. Ten si svými články nadělal velkou řadu nepřátel a vrah ho odklidil z cesty velmi netradičním způsobem. Zabil Blundyho nožem, k němuž si přinesl na místo činu i brousek… Přesto nebyla prolita jediná kapka krve! Na stěně poté nechal policii červenou barvou napsaný vzkaz:

„Není o nic míň mrtvý“

Než co? Než kdo? Jak s tím souvisí Nicki? Co je pravda, a co lež? Otázek mnoho, odpovědí málo.

Sophie Hannah mlží na více stranách, proto po celý děj přicházejí nejrůznější malá či větší odhalení. Navíc běžný text zpestřují často i pasáže s emaily, Blundyho novinovými články či flashbacky. Jednotlivé linky se splétají a propojují dohromady. Celkové tempo příběhu je poklidné, Hannah věnuje velký prostor svým postavám a jejich vnitřnímu „světu“.

Její styl je velmi osobitý – dlouhá souvětí, skryté významy, vrtání do hloubky, občas i kousavý humor. Silnou složkou jsou rovněž dialogy a hloubka prokreslení psychologie postav a jejich motivů. V příběhu neteče krev, nedochází v něm k žádným adrenalinovým akčním situacím, chování poněkud potrhlé Nicki občas připomíná komedii, ale přesto po celou dobu, všemi stránkami prostupuje silná atmosféra napětí a očekávání.

Bludná sdělení jsou po všech stránkách podařenou detektivkou. Kdo má rád mnohovrstevnaté a přesvědčivé příběhy, rozhodně si přijde na své.