Bílé místo v méně známé části historie 2. sv. války vyplněno

recenze

Spojenci za ostnatým drátem (2004) 5 z 5 / Konďa
Spojenci za ostnatým drátem

Český trh válečné literatury faktů je vcelku bohatý, jak počtem titulů, tak šíří oblastí, jež vydávané publikace pokrývají. Přesto se V. Formánkovi podařilo situovat nejnovější knihu do prostoru, který přeci jen odpovídajícím způsobem u nás dosud pokryt není.
Autor již dříve publikoval několik knih věnovaných zejména našim letcům a na několika dalších spolupracoval. Vedle našich veteránů a jejich blízkých udržuje osobní kontakty i s množstvím letců zahraničních, případně s jejich blízkými. Při psaní se opírá o jejich autentické výpovědi a osobní materiály. Díky rozsáhlému archívu fotografií, kreseb a dalších obrazových materiálů je text bohatě ilustrován.
Danému tématu věnoval i knihu předešlou, "Válka v zajetí", o osudech našich letců. Nynější kniha je vlastně její mladší sestrou a sám autor uvádí, že již při práci na první knize se mu podařilo shromáždit takové množství materiálu, že si zasloužilo knížku další. Nezbývá, než souhlasit, neboť ve zmíněné oblasti jde skutečně o mimořádně poutavé a zajímavé čtení, popisující jak pohnuté osudy letců, které je do zajetí přivedly, tak snahy se ze zajetí dostat, ale i každodenní život v táborech, kde mnozí nuceně prožili dlouhá léta a jiní se svobody ani nedožili. K dramatickým kapitolám patří zejména popisované pochody smrti.
Lze předpokládat, že, stejně jako autorovy předešlé publikace, bude i tato brzy rozebrána.
Kniha má 254 stran formátu A5 a obsahuje více než 190 čb. fotografií, přetištěných zajateckých kreseb a kopií dokumentů, často naprosto jedinečných a mimo archív autora prakticky nedostupných.

Konďa (pro Střeleckou revui, 2004 )

Dodatek 12/2017:
Autora znám osobně a měl jsem tu velkou čest pomoci s editoringem knížky a zpracováním rukopisu.
Knížka je dosti obsáhlá, autor ji vydával prakticky vlastním nákladem, proto byla "stlačena" do brožované vazby a aby se "vešla" je užit drobný font s velkým počtem znaků na řádek a velkým počtem řádků na stránku. Bylo by jistě báječné, kdyby se našel vydavatel, který by umožnil pevnou vazbu a bylo možné knížce vrátit původně zamýšlený formát "volnějšího" a přehlednějšího textu, tak jak byla původně připravena, neboť obsahově vysoce oněch nynějších 254 stran převyšuje.

Spojenci za ostnatým drátem Spojenci za ostnatým drátem Vítek Formánek

O spojeneckých letcích za II. světové války v zajateckých táborech. více