S podtitulem "Osudy příslušníků čs. letectva padlých 1939 - 1945"

recenze

Žít na věky (2003) 5 z 5 / Konďa
Žít na věky

V úvodu této knihy J. Rail píše: "Když se v létě 1989 objevila dlouho očekávaná kniha p. Františka Louckého "Mnozí nedoletěli", netušil jsem, že v příštím desetiletí budu shánět, doplňovat, nebo hledat téměř 120 chybějících portrétů zahynulých letců. Postupným bádáním ve Vojenském ústředním archivu v Praze - Invalidovně jsem pak navíc získal informace, které se v publikaci mnohdy neshodovaly se jmény letců, s daty narození, v hodnostech, leteckých jednotkách ...
Tyto chyby vznikly po náhlém úmrtí Františka Louckého (+ 16.6.1988), který tak nemohl dohlížet nad posledními úpravami a konečnou korekturou své knihy."
Knížka je vlastně rozsáhlým komentovaným archivním fotoalbem. Jednotlivé osudy pěti stovek letců jsou zmapovány již od vyhrocených událostí podzimu 1938, přes pozdější kampaň v Polsku, Francii, Velké Británii, ale i zapojení čs. letců v Africe, či Kanadě. Nechybí ale ani Sovětský svaz, nebo nasazení v závěru války v Polsku a na Slovensku. Řazení je chronologické, prakticky den po dni, tak, jak válka tato dramata přinášela. U jednotlivých jmen je uvedena hodnost, jednotka, datum a místo narození a také datum a příčina naplnění tragického osudu. U drtivé většiny pak rovněž nechybí podobenka, často jsou připojeny i další ilustrační fotografie, jako kolektivní snímky, záběry u letounů, z pohřbů, míst posledního odpočinku a podobně. Mnohdy jsou doplněna i data, jako typ letounu, jeho číslo a identifikační znaky.
Své místo v knize zaujímají i jména a osudy příslušníků čs. letectva cizích národností a zajímavá zmínka je věnována i těm, kteří zradili a vstoupili do služeb nepřítele, za což byli po válce popraveni.
V závěru publikace nechybí přehledný jmenný rejstřík, s dělením na padlé a přeživší (např. z kolektivních fotografií), vysvětlivky použitých značek a symbolů, srovnávací tabulka čs. a zahraničních hodností a seznam použité literatury.
Neznám rozsah poškození daných částí archívu na Invalidovně při katastrofálních povodních. Faktem je, že značná část objektů a sbírek poškozena byla a zůstává. Uvedená publikace tak může mít i větší význam, než lze přímo nyní docenit. Zájemcům o "příruční", s pečlivostí sestavený archivní materiál ji proto doporučuji.
Kniha má 224 str. formátu cca 165 x 240 mm na křídovém papíru a s pevnou vazbou.

"Konďa" (pro Střeleckou revui, cca 2004)

Žít na věky Žít na věky Jan Rail

Osudy příslušníků čs. letectva padlých 1939-1945 více