Arrow neurazí, ale ani příliš nenadchne

recenze

Pomsta (2016) / LukBook
Pomsta

Již desítky let přitahují filmové či literární fanoušky neohrožení akční hrdinové, kteří si dokážou poradit s kdejakým padouchem. Spiderman, Superman, Batman či Avengers si získaly mnoho příznivců po celém světě. Jedním z těch novějších a o malinko méně úspěšných je lukostřelec jménem Arrow. Rozhodně tím nechci nijak znevažovat jeho kvality, ale výše jmenovaným se ve své publicitě nevyrovná.

V letošním roce přichází již pátá série seriálu s tímto hrdinou, takže se nejedná o žádného nováčka. Zatímco ve většině případů se mohou čtenáři zaměřit především na komiksové zpracování superhrdinů, tentokrát se rozhodli scénáristé Lauren Certo a Oscar Balderrama dát lučištníkovi i románovou podobu. A zřejmě se bude jednat o první díl z celé série. Dostal název Arrow – Pomsta.

První kniha o Arrowi se zaměřuje především na jeho začátky a vznik nové osobnosti milionáře Olivera Queena. Ten se po ztroskotání lodi vrací do společnosti, aby očistil jméno své rodiny. Několik let musel žít na téměř opuštěném ostrově, kde se naučil mnoho nového. Především jak přežít. Jeho otec se v minulosti dopustil několika špatností a vlastní syn je nyní bude muset napravit.

Ovšem rozhodně to nebude mít jednoduché. Na scéně se totiž objevuje hned několik padouchů – další přeživší z ostrova Slade Wilson, nadějná a sebejistá podnikatelka Isabel Rochevová a ochránce města i kandidát na starostu Sebastian Blood. Tato trojice se rozhodne jít samozvanci po krku a každý z nich tím chce dosáhnout svého cíle. Možná nejpřívětivější z nich je Sebastian Blood, protože ten se snaží především poskytnout dobro svému městu. Oproti tomu Isabel je ziskuchtivá potvora, která chce Olivera obrat o firmu. A největším zloduchem je Slade, kterému jde čistě o pomstu. Celou se jí také rozhodne zorganizovat.

A o jejich boji proti klaďasovi je vlastně většina knihy. Arrow se dostává na scénu jen výjimečně, což může být pro někoho zklamáním. Hlavním účelem této knihy je poodkrýt pozadí celého komplotu proti němu. Čtenář sleduje zejména životní osudy tří padouchy a zčásti i Olivera Queena. Na výraznější akční scény a boje si počkáte až téměř do konce, kdy se to přecijenom trochu více rozjede. Přesto to neznamená, že by kniha byla vyloženě nudná. Po většinu času je děj poměrně poutavý a zajímavým způsobem přibližuje jednotlivé účastníky.

Oproti seriálu se ovšem jedná o něco trochu jiného. Trošku mě zamrzelo, že některé skutečnosti se oproti těm televizním zcela lišily. Rovněž mi chybí i kapka humoru, kterého se na televizních obrazovkách přecijenom vyskytovalo více.
Na románu je velmi hodně znát, že se jedná o úvod do celé série. Bohužel to může některé z jeho čtenářů odradit, protože se neubrání srovnání se seriálem. Oproti němu se jedná spíše o rodinnou a podnikatelskou ságu. Pevně věřím tomu, že v budoucích knihách se autoři trochu více rozjedou a popustí uzdu své fantazii.

Pro neznalé ještě něco málo k Arrowi. Jedná se o akčního hrdinu, který bojuje zejména pomocí svého luku. Dokáže s přesností a rychlostí trefit prakticky cokoliv a kohokoliv. Při zápasech zároveň využívá i bojových umění, i když jeho síla rozhodně není nekonečná. Oproti Supermanovi či Spidermanovi se jedná o realističtějšího hrdinu. Mnohým může připomínat elfa. Nejen kvůli luku, ale i zelené kápi zakrývající jeho obličej. Celý seriál i kniha jsou vlastně o pomstách. A stejný podtitul rovněž dostala tato kniha.