Arogantní hajzl s vizí

recenze

Steve Jobs (2011) 5 z 5 / katy238
Steve Jobs

Představovat značku Apple nebo jejího hlavního představitele Steva Jobse jistě není nutné. I bez tohoto obsáhlého životopisu jsou produkty známé většině kapitalistického světa a Steva Jobse a jeho rolák by i dnes zřejmě poznal na obrázku skoro každý.

Ale ve skutečnosti o něm nikdo nevíme nic.

Jobs dbal pečlivě na ochranu svého soukromí a i když patřil mezi nepatrnou hrstku milionářů bez sídla s třímetrovým plotem, smečkou dobrmanů naočkovaných vzteklinou a bodyguardy naverbovanými z řad bývalé KGB, mnoho o jeho životě za Velkým jablkem ven neproniklo.

Uměl si to ohlídat. Věděl proč. Cena akcií kolísá v závislosti na všem.

Když však jednoho dne přišly špatné zprávy, roztál i kus ledu jako byl právě Steve Jobs. A na scénu byl vtažen Walter Isaacson.

Zkušený životopisec dostal jasný úkol. Vytvořit životopis velikána stejně nevídaný, jako je on sám. A tak se do toho dal. A po přečtení uznávám, že cíle dosáhl a několinásobně jej překonal.

Příběh značky Apple, jejich stvořitelů v čele s Jobsem, je sepsán poutavě a jednoduše i pro počítačové analfabety, jako jsem já. Stavbě počítačů a designu elektroniky rozumím jako koza petrželi, přesto mi žádná část knihy nedělala nejmenší problém. Naopak. Jediný problém pro mně byl knihu odložit a jít si žít svůj vlastní život. Natolik mě Jobsův příběh pohltil.

Zajímavý faktem je Jobsovo neautorizování vlastního životopisu. Isaacson udělal desítky rozhovorů s Jobsem, jeho kolegy i rodinou a Jobs do jeho práce nijak nezasahoval. Kniha tedy nabízí skutečně objektivní pohled na člověka, se kterým nebylo snadné vyjít ani ze dveří, ale sám si dokázal otevřít každé.

Na závěr bych ráda dodala, že značka Apple a její výrobky jsou pro mě z praktického hlediska pole neorané, žádný nevlastním a myslím, že jsem ani jejich výrobek neměla nikdy v ruce. Nejblíže jsem iMacu byla v počítačové učebně na základní škole, kde jeden modrý měli. Nikdy jsem ho ani neviděla zepředu. Obrázky produktů z knihy jsem si hledala na internetu.

Kniha uchvátí i nefanoušky značky a Jobsovo charisma, vize i nakažlivé nadšení vystupuje ze stránek jako reálný hologram.

I když těžko říct. Třeba i tohle by dokázal uskutečnit, kdyby mu byl vyměřen delší čas.