Aristokrat – skvělý český thriller

recenze

Aristokrat (2021) 5 z 5 / Kizuizi
Aristokrat

Policistka Andrea Šimečková a její kolegové mají nový případ. V Karlových Varech bylo nalezeno torzo muže, na kterém je namalovaný velmi zvláštní symbol – písmeno A v trojcípé hvězdě a kruhu. Znalec policii nasměruje na ázerbájdžánskou organizaci. Mezitím bývalý policista Alexand Kraus řeší dilema. Navštívil ho syn jeho expřítelkyně s tím, že se ztratil jeho kamarád, ale Sašovi se do hledání moc nechce. Nakonec však kývne, a po prvotních indiciích se ocitá u ázerbájdžánské restaurace. Že by náhoda?

Krásná obálka, lákavá anotace a příslib thrilleru – to vše mě nalákalo na tuto novinku. A rovnou říkám, že jsem hodně ráda, že jsem se zlákat nechala.

Možná jsem se vyjádřila příliš jemně, protože tohle byla opravdu jízda, a já jsem naprosto nadšená. Aristokrat je druhá kniha s Alexandrem Krausem, a i když je první díl (Letargie) také skvělé čtení, zde se autor naprosto odvázal a ukázal nám, že i český autor může napsat dokonalý thriller.

Celkem poklidně začínající příběh nás zavede za Sašou, který chystá křest své knihy a za Andreou, které už Sašova nevytíženost začíná lézt na nervy. Zmizení kamaráda je tak příležitostí pro oba – jenže to nikdo netuší, co všechno se tím vlastně spustí. Příběh postupně nabírá na rychlosti a musím se přiznat, že v konečné fázi vystřelilo mé obočí do výšin, oči vytřeštěné, a až do poslední strany jsem skoro nedýchala.

Aristokrat je má třetí kniha od autora, takže jsem tak nějak měla představu co mohu očekávat. Ale stejně mě hodně překvapil. Skvělé a výborně popsané postavy, do detailů promyšlená dějová linka, opět dokonalé dialogy a nechybí ani myšlenkové pochody Saši Krause.

Jestli chcete skvělý thriller, a ještě k tomu od českého autora, rozhodně Vám Aristokrata mohu doporučit. Jen si dovolím upozornit, že to není moc vhodné pro slabší povahy.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada (Cosmopolis)