Anders de la Motte - [buzz]

recenze

Buzz (2013) / Schefik
Anders de la Motte - [buzz]
Henrik Pettersson, hodně kontroverzní hrdina prvního dílu chystané trilogie od Anderse de la Motte se vrací na scénu, aby nám dodal notnou dávku adrenalinu v pokračování kultovního švédského thrilleru Game. Bude Buzz trpět neduhem druhých dílů nebo svého bratříčka překoná. Do you wanna play Game? Yes or No ??
Anders de la Motte se již v prvním dílů této thrillerové série představil jako zdatný vypravěč, který dokáže čtenáře naprosto vtáhnout do děje a nepustit až do poslední strany. Po skvělém prvním díle tu máme další dávku akce, která se odehrává kolem lehkomyslného HP s podtitulem BUZZ. Ač si Game vysloužila hlavně pozitivní kritiky a většina čtenářů z něj byla naprosto nadšena, pokračování netrpí nemocí druhých dílů, kdy autor usne na vavřínech. U druhého dílu této série je tomu právě naopak autor roztáčí soukolí Hry na plné obrátky a na čtenáře čeká skvělé počtení tentokrát ve víru IT technologií. 
HP si užívá vynucené dovolené aby zmizel Hře z dosahu. Vše se jaksi zvrtne ve chvíli, kdy ve Spojených Arabských Emirátech narazí na vyzývavou Annu Argosovou. Henrik je tak vtažen do víru událostí, které mají za následek jeho obvinění z vraždy této krásky a  usazení do letadla s letenkou "Go home". HP nezbývá nic jiného než malinko zatahat za nitky, aby si pozměnil identitu a byl přijat do ArgosEye. Firmy kterou vlastnila právě Anna Argosová a mohl přijít na to zda za vším jeho trápením není opět ta proklatá Hra.
Autor samozřejmě nezapomíná ani na Henrikovu sestru Beccu, která stojí před neřešitelným problémem, který ji může stát místo u policie. Opět zde máme dva zdánlivě odlišné příběhy, které se navzájem prolínají a dávají tak pohled na události z různých úhlů. Nutno podotknout, že toto byla deviza již prvního dílu, kde Henrik a Becca stáli zdánlivě proti sobě na opačných stranách barikády. 
Ani v druhém dílu se nemusíme bát, že bychom byli ochuzeni o zajímavou zápletku. Autor naopak přidává na obrátkách a jde více do hloubky celého příběhu, zatímco v prvním díle se vše točilo kolem záhadného mobilu, kterým HP přijímal instrukce, zde se již vše točí kolem konkrétních lidí a konkrétních problémů. HP se ocitá v IT firmě, ve které si užijeme dosytosti sociálních sítí, bloggingu a dalších věcí, kolem kterých se točí komunikace na internetu.
Henrik nám během svého putování kolem světa trochu zmoudřel a již se nejedná o toho naivního pořád zhuleného týpka, kterému jde jen o uznání. Což ovšem neznamená, že by ubylo hlášek a všudypřítomného sarkasmu. Autor tak dostává HP do úplně nové roviny, ve které Henrik působí tak nějak dospělejším dojmem.
Pokud jste z Game byli unešeni, BUZZ slibuje ještě o stupínek lepší zábavu, která vás rozhodně nenechá vydechnout. Pro fanoušky prvního dílu naprostá nutnost a pro ostatní čtenáře zamyšlení, jaktože první díl stále nečetli. Navíc díky situaci kolem ArgosEye nás autor nechává na pochybách, zda se toto opravdu neděje a veškerý informační tok není někým ovládán. Protože kyberprostor dokáže být velmi nebezpečné místo...

Komentáře (2)

kniha Buzz recenze

Babouš
15.08.2013

Mám ji ve wishlistu. Jak píše Thanyss - Game se mi líbila kvůli specifickému stylu (angličtina namixovaná s češtinou je skvělá) a napínavé zápletce. Seš už druhý člověk, který říká, že Buzz je ještě lepší. Jako by se de la Motte teprve tady pořádně rozjel. Tak uvidíme.

Thanyss
14.08.2013

Game se mi docela zamlouvala, druhý díl si rozhodně přečtu taky. Díky za postřehy z knihy.