Ajla zažívá dosud nepoznané

recenze

Údolí plavých koní 2 (1994) 5 z 5 / kej7my
Údolí plavých koní 2

Drobek i Víha rostou a Ajla si pomalu začíná uvědomovat, že ji opustí. Víha je už dospělá klisna a potřebuje hřebce. Drobek by si taky co nevidět měl najít svou lvici a založit s ní smečku. Ajla má strach, že zůstane zase sama. Zanedlouho ji Víha skutečně opustí. Rozhodne se pro hřebce ze stáda plavých koní a stane se tak jeho členkou. Zbývá už jen drobek. Ten se ale čím dál tím častěji sám vydává na lov a trvá i několik dní, než se zase objeví. Ajla je nešťastná. Hroutí se jí rodina. Jednou, když je na lovu, však spatří stádo koní. Doufá, že je to stádo, do něhož se Víha přidala. A je to tak. Ajla se jí snaží přivolat, ale marně. To ji zlomí. Se zármutkem se vrací do jeskyně. Po cestě narazí na mrtvého hřebce. Ale to je přece hřebec její klisny! Po několika dnech se její život opět naplní štěstím. Víha se vrátí. Ajla si všimne, že je březí, a tak s netrpělivostí očekává nového člena její rodiny. Ve stejnou dobu Jondalar s Thonolanem zakotví u místních obyvatel, říčních lidí. Thonolan se bezmezně zamiluje do Tamije a tak si ji vezme. Jondalar cítí náklonost k Sereniji, ale není to láska, na kterou celý život čeká. Serenije si ho odmítne vzít, protože ví, že ji nemiluje. Tamije nešťastně zemře při porodu, a proto ani jeden nemají důvod, proč by se dál měli zdržovat u tamních lidí. Pokračují tedy dál ve své cestě. Najednou slyší v dáli jeskynního lva. Thonolan ho chce sledovat a podívat se, kam si táhne kořist, která původně byla určena pro ně. To se jim však stane osudným. Drobek s jeho lvicí na ně zaútočí a Thonolan umírá. Jondalar má velmi vážně zraněnou nohu a není jisté, zda přežije. Jeho život visí na vlásku. V tu přibíhá Ajla a nevěří svým očím. Poprvé vidí někoho jejího druhu. A žije! Pomocí Víhy ho odtáhne do jeskyně a začne ho léčit. Při tom vynalezne spousu nových způsobů, jak mu dát nohu do pořádku. Když se Jondalar probere z bezvědomí, Ajla ho učaruje svou krásou. Chce se dozvědět kde se tam vzal a co tam dělá ona, ale neví, že lidé ploskolebců neumějí mluvit. A tak začne pomalu Ajlu učit jeho řeč. Jeho noha se hojí. Ajla má strach, že až bude zase schopen pohybu, odejde. To má taky Jondalar v plánu. Pak si ale uvědomí, že Ajla je přesně ta dívka, kterou hledal a o které celý život snil. Chce zůstat s ní. Ajla ho také miluje. Prožijí spolu obřad První slasti. To je něco, co Ajla nikdy nezažila. Je Jondalarovi plně odevzdána. Nakonec se rozhodnou, že v jeskyni nezůstanou. Jondalar ji chce vzít s sebou, k Zelandoncům. Bude to však trvat věčnost, než se tam dostanou.
Z knihy jsem opět nadšená, tak jako z každého dílu. Jsem zvědavá, jaké nástrahy je na cestě za domovinou čekají.