55: Kdo je tedy tím vrahem?!?

recenze

55 (2020) / VasnivaCtenarka
55: Kdo je tedy tím vrahem?!?
Děj knihy 55 se odehrává v Austrálii. V malém městečku Wilbrook. Co si budeme povídat – Wilbrook je město, kde chcípl pes. Tu a tam se stane nějaká nehoda v podobě ukradené plechovky piva z místního obchodu a nebo si chlapi nabančí ve wilbrookovské putyce. To je tak vše, co se v tomto Bohem zapomenutém městě běžně děje.

Jenomže to se jednoho dne změní, když na policejní stanici přijde muž jménem Gabriel, jehož tělo zdobí hromada šrámů, oblečení má špinavé a potrhané a sdělí místnímu šerifovi Chandlerovi, že právě unikl muži jménem Heath, který ho věznil v nějakém srubu a chtěl ho zabít jako svou 55. oběť.

To je na Wilbrook opravdu velká událost! Mají v okolí nějakého sériového vraha, který zde vraždí lidi a zakopává je na místních kopcích? Chandler začne po Heathovi pátrat. Než se však pátrání rozjede na 100 %, přivede místní starší muž na stanici dalšího muže. Jeho jméno je Heath a tvrdí, že právě unikl ze srubu muži jménem Gabriel, který ho chtěl zabít jako svou 55. oběť.

Stejnou výpovědí se situace trošku komplikuje. Policie totiž nemá ani ponětí, který z nich je vrah a který oběť. A nebo v tom oba jedou společně? Spousta otázek na tak malé město. A tak do města přijede policejní výpomoc se spoustou zkušeností z velkého města. Jejich inspektor – muž jménem Mitch – přijíždí zpět do Wilbrooku a rozjíždí se pátrání.

Velmi zajímavý námět je doplněný o barvitý popis prostředí. To se mi na knížce velmi líbilo. Spisovatel po dlouhou dobu nenadržoval ani jednomu ze dvou příchozích. Pořád si čtete příběh a pořád nevíte, kterému z těch dvou máte fandit. To mne bavilo nejvíce.

Kniha má dvě dějové linky. První je ze současnosti, kdy Gabriel a Heath čekají ve vězení na rozuzlení svízelné situace. Druhá dějová linka nás zavádí do minulosti, konkrétně do roku 2002, kdy tehdy Mitch a Chandler spolu ještě pracovali ve Wilbrooku a snažili se najít v místní nehostinné poušti pohřešovaného mladíka.

Oba případy spolu nějakým způsobem souvisí a vy se na konci knihy všechno hezky dozvíte. Díky dějové lince pochopíte vraha a to, co ho vedlo k činům.

Děj má spád. V knize není žádné nudné místo, které by tam nemuselo být. Zatímco Chandler byl muž na pravém místě se správným charakterem, Mitch byl floutek, kterého byste nejraději přetáhli palicí po hlavě. Arogantní, nepříjemný a vyčůraný. Je tedy jasné, ke kterému z vyšetřovatelů jsem přilnula.

Konec knihy byl velmi… ani nevím jak to popsat. Překvapivý. Nervy drásající, řekla bych. Doslova. Opravdu.

Kniha stojí určitě za přečtení. Celou dobu mě kniha bavila a když jsem si k ní sedla, měla jsem ji přečtenou za jeden den. Po dlouhé době opravdu povedený kousek.

Komentáře (0)

kniha 55 recenze