Zpověď přehled

Zpověď
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16448/mid_zpoved-GwY-16448.jpg 4 34 34

Román Zpověď, v němž skrze osobní výpověď zachycuje podivuhodný svět středoevropské měšťanské vrstvy a jeho pozvolný zánik, je kritikou pokládán za autorovo nejcennější dílo.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia
Originální název:

Egy polgár vallomásai , 1935


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zpověď. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (7)

pomala_kniha
13.01.2024 4 z 5

Je to zvláštní žánr, „literární zpověď“, tedy něco jako vzpomínky z Máraiho dětských let a „tovaryšských“ let, jenže zliterárněním povýšené na cosi obecněji platného. Aspoň podle autorova záměru. Zároveň šlo v definitivním, třetím vydání o dekonkretizaci příliš rozpoznatelných osob z autorova okolí. Po devadesáti letech, kdy už soukromí jeho současníků není podstatné, nevnímám ono zliterárnění až tak pozitivně. Ne všemu věřím, nevěřím třeba množství nekonkrétních náznaků o vypravěčových milostných eskapádách. Literární je to i ve smyslu zbytečné mnohomluvnosti (detaily a postřehy se rozepisují do dlouhých odstavců jako nějaké slohové cvičení) a za každou cenu formulovaných obecných pravd. Filosofií měšťanství je tu ale Márai samozřejmě velmi svůj, ke své vlastní vrstvě upřímný i kritický (srovnej pasáž o dětech, které se neomylným stavovským instinktem stydí za bohatého předka, který ovšem svého času pracoval – rukama...) A jsou tu zobrazena různá dnes už exotická a lákavá prostředí – důstojně měšťanská výchova v maďarských Košicích, v nákladné internátní škole v Budapešti, 20. léta minulého století napřed v Německu (kulturní kvas i pohodlný život valutových cizinců v hyperinflačních letech) a pak v Paříži (zajímavý je kontrast, s nímž Márai vidí německou kulturu jako téměř vlastní, přívětivou, zatímco ve vítězné Francii pro něj začíná skutečná povýšená cizina). Překlad Dany Gálové se podle českého znění zdá velmi dobrý, doslovem Evžena Gála je dílo bohatě doplněno o kontext.

Achillesaželva
03.10.2023 5 z 5

U Zpovědi jsem se báječně bavila. Márai je mistrovský vypravěč, umí zahrát na cynickou až jízlivou strunu, je mimořádně vtipný. Celkově vynikající psychoanalýza postav. Obdivovala jsem jeho ženu..
Bohužel skepse, kterou celoživotně trpí, se postupně s věkem prohlubuje, až na konci osmdesátých let najde východisko, bohužel, v sebevraždě. Myslím, že se zastřelil. Knihu si stojí za to přečíst.


intelektuálka
21.10.2018 5 z 5

Výpověď o životě jedné generace - od dětství do dospělosti ...

Márai je výborný vypravěč - na základě svých postřehů zachytil dobovou atmosféru a to nejen Košice - ale i Pešť, Berlín, Paříž a Itálii...

Opět je tu cítit melancholie nad tím, že odchází svět, v němž jsme vyrostli.
Ale ve "Svících" se mi zdálo více smutku a nostalgie...

"Ano, viděl jsem a slyšel Evropu, zažil jednu kulturu...
mohl jsem snad od života dostat víc ?"

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Zpověď v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených46x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce45x
v Chystám se číst60x
v Chci si koupit8x