Zápisky o smutku přehled

Zápisky o smutku
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507146/bmid_zapisky-o-smutku-2cR-507146.jpeg 4 52 52

Na smrt blízkých se nikdy nepřipravíme. Má však smysl se o to pokoušet. V roce 2020 náhle zemřel James Nwoye Adichie. Jeho nenadálá smrt zasáhla celou rodinu roztroušenou po světě, včetně jeho dcery a globální spisovatelské hvězdy Chimamandy Ngozi Adichieové. Ta chtěla vzdát svému otci hold, zavzpomínat s láskou na moudrého a starostlivého tatínka. A také vyjádřit soucit všem lidem, kteří v pandemickém roce zažili podobnou ztrátu a kteří se stejně jako ona museli vyrovnávat se zármutkem. Vznikl tak esej Zápisky o smutku, nejprve publikovaný v časopise The New Yorker, později rozšířený do knižní podoby, v níž Adichieová přemýšlí o pocitech, o nichž běžně přemýšlet nechceme.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: ekniha , Host

Notes on Grief , 2021

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zápisky o smutku. Přihlašte se a napište ho.

azur
12.06.2024 5 z 5

,,Jak konkrétně bude člověk prožívat zármutek, když mu někdo zemře, nevíme, dokud to nenastane."

,,...smutek vám říká, že je po všem, ale srdce se ozývá , že není. Váš cit vůči zesnulému neochabuje, jen se ho smutek snaží zahnat do minulosti. Srdce se však brání, že je pořád tady."

Autorka se v tomto krátkém útvaru svěřuje se smrtí svého otce, kterého milovala. Jak se to přihodilo najednou a nečekaně. Naskýtá se nám možnost sledovat komplikace způsobené covidem i vypořádávání se se zármutkem a žalem. Autorka velmi citlivě, jemně a láskyplně popisuje vzpomínky na svého otce i reakce své vlastní dcery na její zármutek.

Kniha je opravdu taková jednohubka, která dokáže pomoci lidem, kteří nedávno také přišli o blizkého člověka.

jaroiva
05.11.2023 3 z 5

Chápu důvod, proč takovou knihu napsat, určitě to pomůže vyrovnat se se smrtí blízkého člověka.
Nechápu ale, proč takovou knihu vydávat a dokonce ještě překládat do jiných jazyků.

růžovámakrela
01.10.2023 3 z 5

Čekala jsem víc než jen záplavu útržkovitejch vzpomínek. Anotace láká spíš na popis vlastního procesu truchlení a sdílení zkušenosti. Ale i tak mě to neurazilo - dostala jsem uklidnění, že nejsem sama, koho zastihlo truchlení absolutně nepřipravenýho.

Hotel Ville a další knižní novinky (26. týden)

26.06.2022

Doprava zdarma: Co vybrat?

20.05.2022

Když spadne maska, Stín ve dveřích a další knižní novinky (19. týden)

08.05.2022

Kniha Zápisky o smutku v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech1x