Tahle čtvrť je naše přehled

Tahle čtvrť je naše
https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66144/bmid_tahle-ctvrt-je-nase-HOT-66144.jpg 5 2 2

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tahle čtvrť je naše. Přihlašte se a napište ho.

puml
08.11.2012 5 z 5

Vynikající antologie současné rumunské poezie. Oceňuji především opravdu reprezentativní výbor, který zachycuje v širokém záběru stylovou rozmanitost rumunské poezie posledních dvou-tří desetiletí. Pokud bych měl vystihnout pár slovy vyznění celé antologie, pak by to bylo nejspíš zjištění, že rumunksá poezie, stejně jako film, je pro mě obrovským překvapením. Rozhodně si tato poezie nelibuje ve zbytečném krasořečení a experimentu, naopak: zhutnění výrazu, civilnost, dějová zkratka a v neposlední řadě nevtíravá spiritualita jsou typické znaky většiny básní tohoto skvělého výboru. Zajímavé také je, že zde prakticky nenajdeme básně angažované a satirické, které by reagovaly na "současné" dění. Nejsem ale přílišný znalec rumunské literatury, takže nevím, v jakých podmínkách tvoří tamní autoři a jakým způsobem funguje (i dnes) cenzura. V básních se mnohdy sice objevují autobiografické rysy, ale není v nich ani zbytečný patos ani hořkost, spíš jakási směs melancholie a stesku nad ulpívajícím časem. Zajímavým zjištěním také bylo, kolik autorů kolem 40-50 má na svém kontě již deset a víc! vydaných básnických sbírek, esejů, románů atd. Rumunsko je zřejmě pro básníky země zaslíbená... Rozhdoně ale tuto antologii doporučuji všem zájemcům o poezii.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tahle čtvrť je naše v seznamech