Sirotčinec v údolí přehled

Sirotčinec v údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532082/bmid_sirotcinci-v-udoli-65ca794210420.png 4 55 55

Pensylvánie, rok 1905. Do odlehlého chlapeckého sirotčince, spravovaného trojicí katolických kněží, přivede jedné bouřlivé zimní noci šerif podivného muže... Philip Fracassi je bývalý hollywoodský scenárista, nyní hororový spisovatel na plný úvazek, žijící v Los Angeles. Tento román je jeho třetí hororovou knihou vydanou v češtině.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Gnóm!
Originální název:

Boys in the Valley , 2023


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sirotčinec v údolí. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (17)

Shaxx
02.06.2024 4 z 5

Sirotčinec v údolí nabízí klišé, ale ověřené klišé, které funguje. A tím myslím nejenom boj dobra proti zlu (svěcenou vodou a modlitbou proti ďáblovým úskokům a lstem), ale i děti v hororu. Protože děcka jsou strašidelná i tak, ale zasaďte je do centra dění v tomhle žánru a je to ještě horší (jestli se vám před očima při čtení těchto řádků vlní kukuřičné klasy, je to v pořádku). A ještě i tu klasiku, že někdy jsou největšími nestvůrami samotní lidé. Občas jsem měla trochu problém se stylem, jakým to bylo napsáno, tak aby to "dobově" sedlo předpokládám (odehrává se to v roce 1905), přišlo mi to takové okaté, zejména některé rozhovory byly křečovité, a rozptylovalo mě přeskakování mezi ich formou a er formou, ale zbytek mi to vykompenzoval. Úzkostná atmosféra, napětí, které se postupně zvyšuje a poté i akce a pár pěkných mrtvolek se tu objeví.

Mimochodem při čtení jsem si vzpomněla díky prostředí, kde se kniha odehrává, na V pekle jsme všichni Hébert a byla to milá asociace :)

JakeTheDog
17.05.2024 2 z 5

Philip Fracassi - Sirotčinec v údolí

Peter, hlavní vypravěč příběhu, žije v roce 1905 se skupinou dalších chlapců v jednom odlehlém, starém pensylvánském sirotčinci. O chlapce se zde stará hrstka kněží, kteří je vedou velice tvrdou a nekompromisní rukou. Už tak dost tvrdý život v sirotčinci se naprosto změní příchodem neznámé, temné síly.

Svým názorem na Sirotčinec v údolí půjdu hodně proti proudu. Očekávání jsem měl velká. Na základě recenzí jsem se těšil na originální, dobře napsaný a velmi temný ho®or. Místo toho jsem bohužel dostal knihu, která je mezi jinými ho®ory se stejnou tématikou (kněží/klášter/démon) naprosto průměrná a předvídatelná. Většina příběhu jede přímočaře po vymezených kolejích, plných klasických žánrových klišé. Autor občas sice zkouší vybočit zvratem, který se snaží působit originálně, na mě ale bohužel tyto zvraty nijak nefungovaly a nemohl jsem se zbavit dojmu, že se autor jen snaží zabalit žánrová klišé do "hezkého obalu".

Ho®or ale samozřejmě nemusí být nutně originální, aby byl dobrý. Důležitá je děsivá, ponurá atmosféra a schopnost vyvolat strach. Autor Sirotčince v údolí ovšem rezignoval na popisné pasáže, kterými by dokázal atmosféru sirotčince budovat (potenciál je přitom velký). Jde poměrně rychle na věc a po krátkém seznámení s těžkým životem chlapců začíná ještě kratší poznávání tajemna a pak kniha rychle končí s pokusy o strašení a přechází do rutinní akce.

Autorův styl mi v rámci žánru přišel poměrně standardní a ničím zvlášť zajímavý. Zároveň ale není ani vyloženě špatný, řekl bych, že je to takový žánrový standard. Kniha se čte velmi rychle a před čtenáře nestaví žádné překážky. Celé vyprávění je hlavně o rychlém posouvání děje, s minimální snahou nabídnout něco víc.

Sirotčinec v údolí se mi opravdu netrefil do vkusu. Z velké části to je určitě i nenaplněným očekáváním. Obecně je ale mezi lidmi velmi oblíbený. Jako klasický žánrový ho®or fungovat může, o originální, zajímavě napsanou a děsivou knihu se ale dle mého názoru nejedná.

Hodnocení 2/5


KudrlinkaM
05.05.2024 5 z 5

Kniha je tak skvělá, že nepotřebuje komentář. Měl jsem pocit, že místo čtení sedím a sleduju filmovou kameru.
Napínavé, hrůzostrašné, čtivé až do mrazivého závěru.
Nedivím se vysokému hodnocení, taky dávam 10 z 5.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Sirotčinec v údolí v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených52x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených4x
v Knihotéce34x
v Chystám se číst45x
v Chci si koupit17x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

sirotčince sněhová bouře

Autorovy další knížky

Philip Fracassi
americká, 1970
2018  81%Hleď, prázdnota
2022  84%Sacculina
2024  88%Sirotčinec v údolí