Sidonie Nádherná a konec střední Evropy přehled

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529995/bmid_sidonie-nadherna-a-konec-stredni-ev-65a122583a491.jpg 4 131 131

Sidonie Nádherná žije v povědomí české i evropské kulturní veřejnosti jako přítelkyně básníka Rainera M. Rilka a "nevěsta před Bohem" Karla Krause, pro kterého se její zámek ve Vrchotových Janovicích stal druhým domovem a oázou klidu v rozbouřeném světě. Alena Wagnerová ji ve své knize představuje jako neobyčejně zajímavou osobnost, jejíž život hluboce poznamenaly všechny proměny a pohromy, které ve dvacátém století postihly střední Evropu - od rozpadu Rakousko-Uherska přes nacistickou okupaci, kdy se Vrchotovy Janovice staly součástí cvičiště jednotek SS, až po odchod do exilu po komunistickém převratu v roce 1948 do Anglie, kde Sidonie Nádherná v roce 1950 umírá.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sidonie Nádherná a konec střední Evropy. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (40)

petrarka72
02.11.2023 3 z 5

Autorka je tak korektní, tak dává pozor na jakoukoli nepřesnost ("nelze ověřit") a vyhýbá se jakémukoli pokusu o interpretaci, až je ve výsledku suchopárná až nudná. Sidonie mě zajímala poměrně málo (ano, je hezké, že měla vztah s několika pozoruhodnými muži a že uměla naslouchat - ale...), spíš jsem prožívala příběh Vrchotových Janovic a jejich obyvatel. Obzvláště válečná "vysídlovací" fáze je otřesná - ovšem to, co probíhalo po válce, je doslova k zblití.

Archšermířka
17.02.2023

Viděla jsem kdysi představení v letním divadle a do Sidonie a jejím příběhu jsem se zamilovala. Kniha mě pohltila a přečetla jsem během chvilky. Doporučuju, velmi dobře napsané. Doporučuji.


ferdada
16.01.2023 3 z 5

Zajímavá doba, zajímavé osoby - jiný svět, než je dnes. Knihu vnímám jako zápisy z kronik, deníků, občas barvité. Nemám z ní pocit jako z beletrie, to rozhodně ne. Ale nelituji, že jsem ji přečetla, chtěla jsem se s tímto tématem seznámit.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Dvakrát do stejné řeky, Nové šance a další knižní novinky (4. týden)

21.01.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Sidonie Nádherná a konec střední Evropy v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených169x
ve Čtenářské výzvě21x
v Doporučených14x
v Knihotéce38x
v Chystám se číst141x
v Chci si koupit31x
v dalších seznamech2x