Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce přehled

nehodnoceno
Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536756/bmid_raj-a-peklo-smutek-andelu-lidske-sr-6623979685610.jpg 0 0 0

Románová trilogie Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce jednoho z nejčtenějších současných islandských spisovatelů Jóna Kalmana Stefánssona přináší strhující popis života rybářské obce v zapadlém fjordu poblíž severního pólu. Všechny obyvatele živí rybolov, muži se každou zimu vydávají na moře v nebezpečných veslicích. S věčným střídáním běsnících živlů, bouřek, vánic a mrazu se boj o život podobá vzdorování ďáblu. Dvojice rybářů hledá spásnou protiváhu v lásce k literatuře. I ta však v jisté chvíli může být prokletím: Bárdur se do Miltonova Ztraceného ráje začte tak, že si kvůli tomu na pevnině zapomene koženou halenu a na moři umrzne. Poezie je tedy životu nebezpečná. Drsné severské prostředí místní obyvatele sužuje, omezuje lidskou mysl, zužuje obzory a zplošťuje dimenze. V neutěšených životních podmínkách lidé utíkají k alkoholu, zároveň se ale vyostřují jejich emoce. Bije ti ještě stále srdce? A jak ti bije? Mé srdce bije, protože nic jiného neumí. Přes veškerou nepřízeň se obyvatelé městysu nevzdávají naděje (či Naděje, jak zní jméno jedné z lodí). Vrhají se do života naplno, neboť ten mnohdy není víc než pár zářivých chvil rozmělněných do temných dnů. Slzy se nedají navléct na šňůru a spustit jako třpytivé lano do temné hlubiny, aby vytáhly ty, kteří zemřeli, třebaže měli žít. Zhasne světlo života a promění se ve tmu v okamžiku, kdy přestaneme žasnout, kdy se přestaneme ptát a začneme brát život jako běžnou součást všedního dne?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1)

Koka
20.05.2024

Je opravdu skvělé, že celá trilogie vychází takto pohromadě - ti, co si jí koupí teď a přečtou kontinuálně, nebudou alespoň muset "trpět" čekáním na pokračování, jak to zažívali čtenáři u prvných - separátních vydání těch tří báječných knih.
Je to výborný vydavatelský počin!
Nadále však trvám na tom, že nejde o život v rybářské obci POBLÍŽ severního pólu (jak se hloupě píše i v zdejší anotaci bezmyšlenkovitě převzaté z knihy), protože severní pól leží cca 2 700 kilometrů od nejsevernějších výběžků Islandu. Přece nikdo soudní by snad netvrdil, že Praha je městečko poblíž Káhiry (které dělí asi stejná vzdálenost, jako Island od severního pólu), a tak by i vydavatel knihy a po něm všichni, co bez rozmyslu jeho omyl přebírají a dále šíří, mohli opravit tento blábol hyzdící jinak překrásnou a hodnotnou knihu.


Související novinky (1)

Holly, Stříbrné hrdlo a další knižní novinky (20. týden)

12.05.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ráj a peklo / Smutek andělů / Lidské srdce v seznamech

v Knihotéce5x
v Chystám se číst27x
v Chci si koupit8x