R.U.R. Rossum´s Universal Robots přehled

R.U.R. Rossum´s Universal Robots https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299970/mid_r-u-r-rossum-s-universal-robots-FFR-299970.png 4 5633 5633

Karel Čapek: R.U.R. (Rossum´s Universal Robots). Kolektivní drama o vstupní komedii a třech dějstvích. Vydal na jaře r. 1926 po sedmé dr. Ot. Štorch - Marien, Praha - Žižkov, Fibichova ul. č. 1307, vydavatelství Aventinum. VII. vydání, edice: Lidová knihovna Aventina, svazek 16. Tištěno jako rukopis.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize R.U.R. Rossum´s Universal Robots. Přihlašte se a napište ho.

evasmem
10.05.2024 5 z 5

Další skvělé drama od Čapka. Zrovna toto mne opravdu bavilo číst. Jednak je to jedno z jeho raných, ovšem klíčových děl, které dosáhlo přímo světového významu, jednak se zde poprvé objevuje slovo robot (které mu vnuknul bratr Josef). I když by se možná některým mohla hra jevit jako patetická či zidealizovaná, já ji beru jako dílo varující před zapomenutím na základní lidské hodnoty. Stejně jako u ostatních Čapkových děl je zde cítit obrovská pokora a úcta k životu, k člověku. A samozřejmě je velká čest a zážitek smět pozorovat, jak obratně pracuje s jazykem; skoro jako by kouzlil.

Vidlička
06.05.2024 1 z 5

Je mi nesmírně žinantní dát čemukoliv od pana Čapka jen jednu, ale nedá se nic dělat. Celé je to příšerně naivní a patetické. Ale přičítám to tomu, že se jedná o drama a navíc poměrně rané autorovo dílo.

Jack93
05.05.2024 5 z 5

Nechápu, proč se u popisu Karla Čapka, vedle pojmů jako intelektuál, spisovatel, novinář a dalších, nevyskytuje slovo vizionář. Protože přesně tím byl. R. U. R. je nadčasové dílo, které je po více než 100 letech od svého uvedení aktuální jako nikdy předtím. Člověka až jímá hrůza, že něco takového Čapek vymyslel... Ale ještě výš stavím literárně Bílou nemoc.

Bouřlivá doba, Mysli na mě a další knižní novinky (32. týden)

07.08.2022

Kniha R.U.R. Rossum´s Universal Robots v seznamech