Pokoušení přehled

Pokoušení
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540788/bmid_pokouseni.jpg 4 48 48

Na podzim roku 1985 načetl na magnetofonový pásek Václav Havel svou novou hru Pokoušení a zároveň pověřil skupinu The Plastic People Of The Universe (PPU), aby k této inscenaci nahrála hudbu. Obojí se podařilo, ale vzhledem k situaci, jaká v totalitní režimu vládla, nebylo možno toto spojení nakonec zrealizovat. Při přípravě nově masterovaných nahrávek skupiny PPU, kterými se Guerilla Records programově zabývá, byl v archivu Robina Karla Poppera nalezen i originál tohoto autorského čtení. Na CD se tak konečně po letech tyto dva svébytné kulturní počiny spojily v jeden celek tak, jak bylo původně uvažováno, a všech 10 obrazů hry je konečně propojeno autorskou hudbou z pera Mejly Hlavsy. Máme tak jedinečnou možnost slyšet Havlovu interpretaci vlastního díla. Havel jako herec je velice střídmý, jen občas intonací naznačí charakter a pocity postav, včetně těch opačného pohlaví. Je ale nesmírně přesný v zprostředkování smyslu jednotlivých replik, situací a jednání postav. A tím i velmi zábavný. Vychází v papírovém digipacku s vloženým bookletem, jehož součástí je kopie Havlova dopisu Pavlu Landovskému, ve kterém autor objasňuje okolnosti vzniku hry, a reprint recenze této hry z pera Ivana Jirouse, která vyšla v ilegálním Voknu č. 11. Obzvláště vypečeným bonusem je závěrečná skladba, kterou zpívá 42násobný zlatý slavík z Prahy.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pokoušení. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

los
09.07.2024 4 z 5

moje snad nejoblíbenější drama od Havla, mrzí mne, že jsem ho nikdy neviděl inscenované, četl jsem ho nesčetněkrát, výstupy s "pokušitelem" jsou prostě dokonalé

puczmeloun
13.07.2022 4 z 5

Pokoušení je jedna z Havlových her, o kterých jsem dříve neslyšel a do čtení jsem se tedy vrhl bez předchozí znalosti. A po Žebrácké opeře a Ztížené možnosti soustředění jde o třetí příjemné překvapení přidané do seznamu her, které bych rád viděl v divadle.

Hra je to vtipná, ale zároveň drsná. Odkazy na faustovskou legendu doplňuje reálný socialismus (s už oblíbeným motivem výzkumného ústavu) a jeho pasti. Mystiku zase tuzemsky často používaný a Havlem zdůrazňovaný vztahový propletenec, zde však zapadající do děje i zvoleného tématu. Stručné, řízné a zároveň výživné. Rád se k Pokoušení ještě vrátím.


Set123
07.02.2022 5 z 5

Nadnesu-li, že jednou z mých nejoblíbenějších epických básní je Goethův Faust a jednou z nejoblíbenějších próz Mistr a Markétka, nepřekvapí patrně, že tematicky je mi Pokoušení z Havlových her nejbližší, právě tak jako dost dobře možná nejoblíbenější.

Goethova Fausta zde Havel přenáší a dramatizuje opravdu bravurně a musím říct, jsem překvapen, jak strukturálně identicky se hra podařila. Vedle struktury děje je zde samozřejmě více, poněkud očividnějších, podobností. Třeba jména. U Markétky se Havel nepokoušel o žádné utajování a nešťastná „Faustova“ láska je tu opět mladá Markétka vzhlížející k moudrému filosofovi. Dále zde máme místo Fausta Foustku a místo Mefistofela Fistulu. Je tu přeci jenom ale jeden poměrně zásadní rozdíl oproti Goethovu zpracování faustovské legendy. Je prostým faktem, že z romantismu přesunuli jsme se do moderny, respektive postmoderny a podle toho to také vypadá. Nejen, že se nekoná žádná předehra v Nebi, ale nekoná se ani žádné jobovské závěrečné spasení. Foustka tak tedy zažívá pouze úplné selhání a zatracení. Hra se také více nežli Faust Goethův přibližuje původní, historické předloze Fausta. Pravda, jeho charakter se tu odráží spíše v hermetikovi Fistulovi. Jedná se o šarlatána, pseudofilosofa a vzdělance, který podvádí. Zatímco Goethův Mefistofeles se pokouší Fausta přímo zatratit, zde na to nemá. To musí přenechat nadřízeným, takže mu nezbývá než podvádět.

Byla by to ale špatná hra, kdyby se soustředila jen na pochmurnější adaptaci faustovské legendy. Hra se také zaměřuje nejen na utahování si z rádoby racionálního reálného socialismu, ale na kritiku elitářské, pokrytecké a paranoidní akademické obce. Což je jev, který nejenže přetrval do dnešních dnů, ale dokonce se masivně rozrostl. Není nepříznačné pro Havlovu tvorbu dramatickou, že také tematizuje zneužití absolutní moci v rukách jednotlivce, či systému.

Ač jsem by původně poněkud zmaten, nakonec musím říct, že mě docela pobavilo a příjemně překvapilo tematizování homosexuálního vztahu, ač tedy bohužel v rámci zneužití moci nadřízeného. Stejně to byla švanda a příjemné zpestření. Každopádně nejvíce překvapen jsem z toho, jak se mi – ano, zjevně dost sadisticky, čili jsem úchyl – líbil vztah Foustky a Vilmy. Svým způsobem to byl velice pěkný vztah. Jsem patrně šílenec.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Pokoušení v seznamech

v Přečtených63x
ve Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce1x
v Chystám se číst11x
v Chci si koupit2x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Václav Havel
česká, 1936 - 2011
1975  74%Audience
2010  69%Zahradní slavnost
1989  85%Moc bezmocných
1990  83%Dálkový výslech
2003  72%Pižďuchové