Poezie ve věku vnějškovosti: Eseje, recenze a jiné texty z let 2007–2022 přehled

Poezie ve věku vnějškovosti: Eseje, recenze a jiné texty z let 2007–2022 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507825/bmid_poezie-ve-veku-vnejskovosti-eseje-r-kR2-507825.jpg 5 3 3

Kniha básníka Jakuba Řeháka je objemnou kritickou sumou věnovanou poezii a zahrnuje texty z let 2007–2022. Obsahuje recenze i reflexivní stati o současné české poezii, a esejisticky laděné texty věnované autorům, spjatým se surrealismem a post-surrealismem. Svazek lze vnímat jako soubor podrobných čtení básnických textů, ale zároveň i jako „manifest“ autorových tvůrčích vyznání.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Poezie ve věku vnějškovosti: Eseje, recenze a jiné texty z let 2007–2022. Přihlašte se a napište ho.

tereza0319
02.11.2023 5 z 5

Není nad to číst dílo o poesii napsané přirozeným, nevědeckým jazykem, jak autor sám často zdůrazňuje, a ještě navíc nahlédnout do jeho vlastní dílny.

Feifr
28.02.2023 5 z 5

Předesílám: Poezii kontinuálně nesleduji, nejsem její typický konzument a na knihu jsem narazil shodou okolností při čekání na vlak.

Pro mne, jako někoho, kdo na moderní (současnou) poezii narážel jen občas a náhodou a koho vždy obcházelo strašidlo její „nesrozumitelnosti“, byla tato kniha průlomem. Řehák mi ve svých esejích ukázal, že v tom nejsem sám, ale zároveň zafungoval jako průvodce, který srozumitelným jazykem poezii a její vnímání a působení přiblížil. Sňal ze mne pocit méněcennosti z její četby, přestal jsem se jí bát. Řehák je jako učitel v tanečních: vy na začátku neumíte udělat ani krok, ale Řehák vám v klidu a poměrně zevrubně vysvětlí základy, jaké volit pohyby a pak vás už nechá tančit samostatně dle libosti.

Po přečtení jsem si koupil víc sbírek poezie, než za posledních deset let.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Poezie ve věku vnějškovosti: Eseje, recenze a jiné texty z let 2007–2022 v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech3x