Ohňová země přehled

Ohňová země
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120187/mid_ohnova-zeme-o4H-120187.jpg 4 12 12

Dobrodužné povídky o lidech, zvířatech a přírodě nejjižnější výspy jihoamerického kontinentu. Chilský autor F. Coloane (nar. 1910), který je svými tématy blízký Londonovi, Melvillovi a Conradovi, přivádí čtenáře do nejnehostinnějších míst planety, kde vládnou kruté zákony přírody a lidé, bojující o každodenní přežití, podléhají v nesmírném tichu rozlehlých plání a v hřmotu příboje primitivním instinktům. Kromě syrové, sychravé atmosféry „konce světa“ z povídek čiší i obdivný úžas nad krásou divoké přírody a oslava prostého lidství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Tierra del Fuego , 1956


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ohňová země. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

Pavlaj
09.06.2024 5 z 5

Uf. Drsné. Ale výborné. Přirovnání k Londonovým povídkám asi sedí, i když některé příběhy mi svými konci připomínaly spíš Flannery O´Connor. Zdaleka nejlepší mi přišla povídka Hornův mys – tak silná, že mi při čtení bylo skoro fyzicky nevolno. A Láhev pálenky – studie zločinu a následné viny. Až si říkám, jestli opravdu musím dočítat Dostojevského Zločin a trest, se kterým se trápím už roky, když tady je to samé fantasticky podáno na deseti stranách.
Malý formát je skvělý do MHD.

krny
16.05.2024 3 z 5

K tejto knihe a tomuto autorovi som sa dostal cez poviedku Ako umrel Chiloéčan Otey z knihy Dni a noci Latinskej Ameriky. Asi som podvedome očakával poviedky v podobnom duchu. Inak si neviem vysvetliť, prečo ma viac bavili tie "suchozemské" poviedky, než tie námornícke.

Možno je to tým, že námornícku tématiku veľmi nevyhľadávam a postupne mi tieto "vodné" poviedky pripadali veľmi podobné. Ale musím uznať, že v niektorých poviedkach sú atmosféra a napätie opísané veľmi pútavo.

Za mňa boli top poviedky - "Zelená rakva", Ohňová zem a Plameniak
a zaujímavé - "Fľaša", Posledný kontraband a posledná o majáku a sliepke


elexmil
27.02.2024 4 z 5

Útlá kniha, čtenáři zapomenutá – o tom svědčí zatím jen 3 čtenářské komentáře. Já na ni narazila cíleně – hledala jsem něco z literatury Argentiny nebo Chile, protože se chystám na cestu do Patagonie . Kniha nás vrátí tak o 100 let zpět do doby lovců, zlatokopů, námořníků, do doby drsných chlapů, ti všichni žili a pracovali v extrémních podmínkách, v divoké přírodě, jejíž účinky vedou až k „rozkladu osobnosti. Příroda člověka nejdřív rozloží a potom si ho sama složí, ale jako jednu ze svých součástí. V první etapě to vypadá, jako by osobnost přestala existovat, někteří dokonce zahynou, potom však nastane znovuzrození s novou silou. Možná si tahle příroda vybírá, a co jí nevyhovuje, to ničí.“

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ohňová země v seznamech

v Přečtených16x
ve Čtenářské výzvě4x
v Knihotéce18x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit2x
v dalších seznamech2x