Noc s Hamletem / A Night with Hamlet přehled

Noc s Hamletem / A Night with Hamlet
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242005/bmid_noc-s-hamletem-a-night-with-hamlet-GZu-242005.png 4 145 145

Rozsáhlá báseň, ojedinělá v moderní české poezii především svou myšlenkovou hloubkou a rozsahem. Holan v ní podrobuje člověka hluboké analýze řadou otázek, nápovědí a pochybností, obrací jeho podstatu naruby a nutí k zamyšlení. Básnické dílo v souběžném textu česko-anglickém. Z češtiny přeložili Jarmila a Ian Milnerovi, anglický úvod Michael March, obrazový doprovod Jaroslav Šerých.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Noc s Hamletem / A Night with Hamlet. Přihlašte se a napište ho.

Pablo70
30.09.2023 5 z 5

Dnes téměř nikdo nečte Holana? Škoda. Vždycky mě ohromí svojí imaginaci. Uvedu pár skvělých (až barokně rozmáchlých tedy, jestli jste přičichli k barokní poezii) ukázek z jeho geniálního opusu:

Noc kouřila dějiny, jedla smažená křidýlka,
uřezaná z kotníků Merkura,
a zapíjela to
potem varhaníka u svaté tragédie

...Hamlet, který jako Mozart piják
převrhl Alpy, aby nejistě postavil láhev
na vrzavý schod strachu ze smrti,
on, tak těsně u sebe, že se mezi něho
vešla celá nesmrtelnost

...on, ne že by znal všechno, neboť dobře cítil,
že když se sobectví přežere, nevrhne, vytráví a začne znova -

...jsou tak hluší, že by rádi slyšeli
hlas Pána Krista na gramofonové desce

Není mi lhostejný ani jeden krůček a pád
dítěte v kopřivách I když mu matka říká:
Jdi pro rum do čaje,
ono jde a stále si opakuje: rum do čaje, rum do čaje, až nakonec zašeptá: Čum do ráje

Holan mohl po 14 letech nucené odmlky publikovat, psal se rok 1964 a oteplovalo se ovzduší ve společnosti. Holan s tím měl zkušenosti, psal: Není poznání, žijeme jen a jen v přeludech.
Báseň obsahuje mnoho krásných momentů a patří bezesporu k vrcholům české poezie.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Holan bude pro většinu lidí obtížně uchopitelný. Nicméně nebojme se toho a duchovně povyrosťmež! :)

Líbí se mi název edice, které této básni přesně odpovídá, tedy: "malá, ale silná káva".

marketa3815
24.06.2022 3 z 5

V Noci s Hamletem už Holan mírně sklouzává do manýrismu a vykrádá sám sebe, tady se naše cesty rozcházejí.

Zatím zde není žádná související novinka.

Pováží-li člověk, jak náhle těžká je kočka, když je mrtvá, zatímco někdo vydrží po celký den střílet vrabce!

Při přecházení z přírody do bytí zdi nejsou právě vlídné.

Kniha Noc s Hamletem / A Night with Hamlet v seznamech

v Právě čtených3x