Mozart: Člověk a génius přehled

Mozart: Člověk a génius
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185454/mid_mozart-clovek-a-genius-GPX-185454.jpg 4 67 67

„Mozart, to je sluníčko“, řekl jeden velký český muzikant. Jenže ta slunečná, líbezná, útěšná hudba je dílem člověka, jehož osud mnoho slunce nepoznal. David Weiss vypráví Mozartův příběh s epickou porobností, krok za krokem od smavého dětství v Salcburku, svízelných a vítězných turné zázračného dítěte, přes trudné boje o uznání, několik okamžiků oslnivých úspěchů a léta ústrků, ponižování, porážek po osamělé umírání ve Vídni a chudinský pohřeb. Nesporným Weissovým přínosem je citlivé pochopení rozporného charakteru Leopolda Mozarta, salcburského kapelníka, Wolfgangova otce a prvního přísného učitele a velmi dlouho nejvyšší autoritu v synově životě. Střízlivě, bez zaujatosti je tu zachycen i vztah Mozartův k manželce Konstanci i jeho citová vzplanutí k jiným ženám. Weiss dovede živě a názorně vylíčit prostředí knížecího arcibiskupského dvora v Salcburku i nádheru Schönbrunnu a Versailles, mateřskou Marii Terezii i hádavé primadony a kastráty, opovržlivou blahovolnost velmožů a řevnivé intriky soupeřů. Stejně dobře však umí přiblížit genezi a povahu jednotlivých skladeb i drama talentu, který musí pracovat na objednávku a zůstat věren sám sobě.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art
Originální název:

Sacred and Profane , 1968


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mozart: Člověk a génius. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (9)

Nyctophile
06.12.2023 5 z 5

Skvelý a podrobný opis géniovho života. Možno až príliš sa to tam hemží zdrobneninami. Wolfík, maminka, tatínek, hubička... Ale to je asi tak všetko, čo sa dá vytknúť.

Pablo70
02.04.2021 5 z 5

Pro milovníky Mozartovy hudby jako jsem já, je tato kniha opravdovou nezbytností: skvěle napsaná, lidská a pochopitelná jako samotná mistrova hudba. Mozartova hudba se zdá být snadná, dobře se poslouchá a dočetl jsem se i to, že když ji pouštěli dojnicím, jejich produkce mléka se zvedla. Vida! O to překvapivější je zpráva z Británie, že někteří profesoři z prestižní anglické Oxfordské univerzity prosazují zákaz notového záznamu ve výuce a ukončení zaměření na klasické evropské skladatele jako je Mozart či Beethoven. Současné výukové osnovy se podle nich zaměřují příliš na „bílou evropskou hudbu z otrockého období“, proto navrhují, aby hudební dovednosti – jako je ovládání klaviatury nebo dirigování orchestru – už nebyly pro studenty hudby povinné. Přílišné zaměření na „bílou evropskou hudbu“ podle nich může dokonce způsobovat „velké utrpení“ studentům jiné barvy pleti. Chudák Mozart, asi by se nestačil divit...
Mozart člověk a génius má už dlouho své místo v mé knihovně, tak si jdu honem pustit svá oblíbená Divertimenta a také árii Viva la Libertá! z Dona Giovanniho, vždyť Mozart byl zednář a volnomyšlenkář!


krejzina
25.10.2017 5 z 5

úžasná kniha, všem doporučuji. Chystám se ji přečíst ještě jednou! První kniha, která mě rozbrečela. Nádherně popisuje život Mozarta. Spolu s poslechem Mozartovi hudby se krásně vžijete do jeho rozpoložení, když díla skládal :)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Mozart: Člověk a génius v seznamech

v Přečtených93x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených7x
v Knihotéce44x
v Chystám se číst37x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech1x