Mozart: Člověk a génius

„Mozart, to je sluníčko“, řekl jeden velký český muzikant. Jenže ta slunečná, líbezná, útěšná hudba je dílem člověka, jehož osud mnoho slunce nepoznal. David Weiss vypráví Mozartův příběh s epickou porobností, krok za krokem od smavého dětství v Salcburku, svízelných a vítězných turné zázračného dítěte, přes trudné boje o uznání, několik okamžiků oslnivých úspěchů a léta ústrků, ponižování, porážek po osamělé umírání ve Vídni a chudinský pohřeb. Nesporným Weissovým přínosem je citlivé pochopení rozporného charakteru Leopolda Mozarta, salcburského kapelníka, Wolfgangova otce a prvního přísného učitele a velmi dlouho nejvyšší autoritu v synově životě. Střízlivě, bez zaujatosti je tu zachycen i vztah Mozartův k manželce Konstanci i jeho citová vzplanutí k jiným ženám. Weiss dovede živě a názorně vylíčit prostředí knížecího arcibiskupského dvora v Salcburku i nádheru Schönbrunnu a Versailles, mateřskou Marii Terezii i hádavé primadony a kastráty, opovržlivou blahovolnost velmožů a řevnivé intriky soupeřů. Stejně dobře však umí přiblížit genezi a povahu jednotlivých skladeb i drama talentu, který musí pracovat na objednávku a zůstat věren sám sobě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185454/mozart-clovek-a-genius-GPX-185454.jpg 4.454
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

Sacred and Profane, 1968

Kniha Mozart: Člověk a génius

krejzina
25.10.2017

úžasná kniha, všem doporučuji. Chystám se ji přečíst ještě jednou! První kniha, která mě rozbrečela. Nádherně popisuje život Mozarta. Spolu s poslechem Mozartovi hudby se krásně vžijete do jeho rozpoložení, když díla skládal :)

Gordonlord
27.03.2017

Velmi dobře, krásně čitelně, detailně, s citem a poutavě popsaný příběh Mozartova života od jeho zrození až do hořkého konce. Krásný příběh hudebního "Supermana", který si dokázal zapamatovat několikahodinovou bohoslužbu s deseti nástroji a tón po tónu ji doma přepsat bez chyby do notových linek...tahle a spousta dalších dechberoucích pasáží jsou pro mě vrcholem knihy.

ClariceL.
09.12.2015

Chválím velmi autora,za opravdu krásně popsaný Mozartův život od prvních kroků až po poslední vydechnutí.Podrobně sledujeme lásku k hudbě,rodině,hlavně pak k otci Leopoldovi,který někdy až vtíravě představuje své geniální dítě všem a všude.Bez něj by tento roztomilý chlapec nenavštívil všechna krásná místa,nepoznal spoustu osobností,které měly vliv na jejich další spolupráci.Jejich vztah se samozřejmě formuje a s věkem mění.Celkově na mě působí krásně všechna místa Salcburk,Vídeň,Praha,známá jména dalších umělců v pozadí vlády Marie Terezie a jejích rozhodnutí,kde je událostem věnován taky prostor.Nejsou to ale jen výhry,také prohry,jak v životě uměleckém,tak i rodinném.Krásně napsané.

JitkaJak
26.02.2015

Báječné. Při čtení jsem měla puštěnou hudbu - hádejte, jakou! Celkový dojem byl naprosto dokonalý.

Gizminek
25.04.2013

Místami je to opravdu zdlouhavé, jinak moc hezké.

Ver8nika
30.07.2011

Tento autor má velké nadání pro psaní životopisných románů...
Kniha nádherně popisuje dobu i vztahy okolo Mozarta, místami trochu nudná.

megi

Čekala jsem něco lepšího místy kniha moc rozvleklá a nezajímava ale na druhou stranu ve mě vzbudila velky zájem o jeho hudbu.