Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury přehled

Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452994/bmid_kravy-prasata-valky-a-carodejnice-h-Dmv-452994.jpg 4 9 9

Proč Židé a muslimové odmítají jíst vepřové maso? Proč byly v pozdně středověké Evropě upáleny tisíce čarodějnic? Tyto a další hádanky prozkoumává známý antropolog Marvin Harris a jeho závěry jsou jednoduché: lidé jednají v sociálních a ekologických kontextech, díky nimž je jejich jednání smysluplné. Jinými slovy: kulturní myšlenky a postupy, které se nám zdají divné, mohou být pro obyvatele těchto kultur skutečně životně důležité a nezbytné.... celý text

Literatura naučná Historie Sociologie, společnost
Vydáno: , Malvern
Originální název:

Cows, Pigs, Wars, and Witches: The Riddles of Culture , 1975


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

kopretina21
22.08.2021 2 z 5

Pro mě dost náročné čtení. Více zaujme asi sociology. Nějaké zajímavé informace se tam vyzobat dají, ale popravdě...chvíli po přečtení už toho moc nevím.
Nalákala mě obálka. I to se někdy stane.

Metroušek
03.08.2021 3 z 5

V poslední době jsem si zvykl na to, že hrubé gramatické chyby už zdaleka nejsou v našich knihách tabu. Jenže tolik, co jich "odpovědný" "redaktor" Soukup a jazyková "korektorka" Schwingerová v této knize, zrovna v kapitole, která se mi líbila nejvíc, pustili, jsem dlouho nezažil. Kniha sama je vcelku podnětná, ale lehce zmatená a nevyvážená. Ale čtení o cargo kultech a o mučení "čarodějnic" katolickou inkvizicí je zajímavé, respektive velice smutné. Skutečně nechápu, jak se někdo se znalostí historie a současnosti této "církve svaté" může za katolíka považovat.


los
27.04.2021 4 z 5

o existenci pragmatické antropologie jako samostatné disciplíny jsem se dozvěděl až z této knihy a hned po první kapitole jsem si oblíbil tento způsob uvažování a argumentace, Harris originálně vysvětluje původ společenských zvyků napříč historií i kontinenty: od jihoamerických primitivních kmenů až třeba po české husity; výklad judeokřesťanských tradic je vynikající a nutí k přehodnocení běžně uváděných faktů

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (40. týden)

27.09.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury v seznamech

v Přečtených10x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit7x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

kulturní antropologie antropologie

Autorovy knížky

Marvin Harris
americká, 1921 - 2001
2020  73%Krávy, prasata, války a čarodějnice: Hádanky kultury