Jákobův pokoj přehled

Jákobův pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2107/mid_jakobuv-pokoj-yL9-2107.jpg 4 71 71

Román Jákobův pokoj vyšel v roce 1922 a je třetím dílem V. Woolfové. Na rozdíl od dvou předchozích se v něm již výrazně projevují experimentální postupy, které Woolfovou zařadily k předním modernistickým autorům. V příběhu raného mužného věku Jákoba Flanderse rozeznáme scény i postavy, jež spisovatelka později použila a rozpracovala ve svých vrcholných románech, kterými byly Paní Dallowayová, K majáku či fantasticko-humorný pohled na anglickou historii, Orlando. V Jákobově pokoji se už také projevují její hlavní témata tedy vztah mezi životem jedince a silami působícími ve společnosti a v dějinném vývoji, otázka společenského postavení ženy a možnost jejího uplatnění a fascinace plynutím času a jeho odrazem na obyčejných věcech kolem nás. Vyprávění poskytne čtenáři pohled do univerzitního prostředí mladých intelektuálů a zaujme i na svou dobu otevřeným popisem vztahů mezi mužem a ženou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Jacob's Room , 1922

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jákobův pokoj. Přihlašte se a napište ho.

capricorn__
03.03.2022 4 z 5

Šel jsem do čtení této knihy s tím, že v ní Virginia Woolfová poprvé zkoušela své uchopení proudu vědomí, proto "Jákobův pokoj" zdaleka nedosahuje kvalit "K majáku" či "Paní Dallowayové". Pokud máte rádi tvorbu autorky, pak vás "Jákobův pokoj" zaujme, protože si všimnete autorčina vývoje, kromě toho má tato kniha ono charakteristické kouzlo a nostalgii, které paní Woolfové zjevně nechyběly už od začátku psaní. Nápad románu je velmi zajímavý - líbí se mi, že se o Jákobovi dozvídáte bez toho, aby on sám něco řekl, jenže to, co je na knize zajímavé, je paradoxně i kámen úrazu. Vy totiž o Jákobovi prakticky nevíte nic, a to vás časem začne docela rozčilovat. Tak či onak je to velmi příjemná kniha, pro fanouška Woolfové skvělá.

marvarid
22.07.2019 3 z 5

Dělá to dojem, že VW si zkouší novou metodu vyprávění, testuje, jak to bude vypadat, když nechá čtenáře sledovat volný proud myšlenek svých a svých hrdinů. A místy je to příjemné, jednotlivé obrazy jsou živé, nesou v sobě vtip a ironii. Ale na rozdíl od jejích pozdějších románů se vyprávění jaksi rozpadá do jednotlivých skic a netvoří sevřené vyprávění, neslouží nějaké konkrétní výpovědi (prostě je to jako si prohlížet sadu akvarelů místo velké a propracované olejomalby). Další zvláštností je fakt, že ve vyprávění se to hemží řadou postav, o kterých se toho dost dozvíme (i když všechny ty ženy a dívky obdivující Jákoba se mi postupně popletly), ale o Jákobovi samotném skoro nic. Nejlepší je závěr románu s cestou do Řecka, tady vyprávění dostává konečně nějaký ucelený rámec. Škoda, že není celý román pojatý jako cestopis.

Marekh
04.02.2018 2 z 5

Pro mě to byla velmi náročná kniha, styl autorky byl složitý a někdy jsem se v textu ztrácel. Určitě v knize lze nalézt řadu myšlenek, to dávám jako plus. Kniha mne nebavila, ale knihu jsem dočetl dokonce s vypětím všech sil. Kniha je z mého pohledu určena spíše pro náročnější čtenáře.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nemá cenu pokoušet se lidi hodnotit. Člověk musí číst mezi řádky, ne pouze sledovat, co se říká, a ani ne tak docela, co se činí. Pravda je, že někdo vidí nesmazatelné otisky povahy ihned. Jiný váhá, otálí, nechá se nést tím a zase oním směrem. Laskavé staré dámy nás ujišťují, že kočky jsou často nejlepšími posuzovatelkami povahy. Kočka prý jde vždycky k dobrému člověku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jákobův pokoj v seznamech

v dalších seznamech2x